Čungthang Thiek, kazatel probuzeneckých shromáždění, který zahájil modlitební hnutí v horách Manipuru, severovýchodního státu Indie, zemřel 4. ledna. Bylo mu 75 let a několik měsíců bojoval s rakovinou hlasivek.
Magazín Christianity Today informuje, že Thiek uposlechl vidění, které dostal 11. července 1986, poslední den tábora pro mládež, který vedl. To mu dalo pokyn: „Vstaň a obnovuj.“ Tato slova ho nejprve vedla k budování učednické a evangelizační služby, která se brzy vyvinula v něco konkrétnějšího.
SOUVISEJÍCÍ – Osobnosti, které zemřely v roce 2023
Po cestě do Jižní Koreje se Thiek vrátil s vizí poskytnout lidem místo, kde by se mohli modlit, a začal se modlit za totéž. V roce 1990 založil „Modlitební horu“ přímo u druhého největšího manipurského města Čuráčandpur, která od té doby přivítala statisíce křesťanů z celé země.
Bývalý učitel matematiky, který se stal evangelistou, měl Thiek srdce pro Manipur a naučil se všechny jazyky a nářečí státu. Jeho životní dílo se stalo definováno touto vizí v táboře pro mládež. Tam, jak později vzpomínal, k němu Bůh promluvil z knihy Nehemiáš 2,17:
Potom jsem jim řekl: Vidíte, v jaké jsme nouzi; že Jeruzalém je zcela zpustošený a jeho brány jsou spáleny ohněm. Pojďte, vystavíme hradby Jeruzaléma a nebudeme už v potupě.
„Situace v Manipuru a zejména v Čuráčandpuru byla v té době (1986) velmi špatná. Většina mladých lidí propadla alkoholismu a drogám,“ řekl Christianity Today Thiekův bývalý spolupracovník Lalmanlien Mana, jeden z tehdejších z účastníků tábora. „Jejich duchovní život byl úplně na dně.“
Ale vize, o kterou se Thiek se svou charakteristickou bezprostředností a nadšením s těmito mladými lidmi podělil, pohnula jejich srdci.
SOUVISEJÍCÍ – Po křtu v Duchu svatém se vše změnilo. Zemřel vůdce charismatické obnovy v anglikánské církvi
„Thiek řekl: ‚Spojme se, abychom společně obnovili naše duchovní životy, naše rodiny, naše společenství i naši společnost‘, a tak se toho dne zrodil Nehemiášův modlitební tým (NPT),“ řekl Mana.
Mana vzpomíná, že toto poselství mělo tak velký ohlas, že se 115 mladých lidí z 200 účastníků tábora přihlásilo a zavázalo se k modlitbám za své komunity a zemi.
„Mnozí z NPT se v následujících letech stali vedoucími, školiteli, pastory a vlivnými lidmi,“ řekl CT Mana.
NPT požádala mladé křesťany, aby se jednotlivě nebo ve skupinách postili a darovali organizaci část rýže (základní potraviny obyvatel tohoto regionu). Vybraná rýže by se prodávala a NPT by tyto prostředky použila na pořádání evangelizačních táborů, seminářů a evangelizačních výprav.
V roce 1989 Thiek a několik členů NPT odcestovalo do Jižní Koreje a seznámilo se s „modlitebními horami“, hnutím, kde kdysi pronásledovaní křesťané hledali chvilkové útočiště v rozhovorech s Bohem v přírodě.
„Tátu tížila touha poskytnout lidem místo, kde by se mohli modlit,“ řekl CT Joshua Thiek, nejstarší ze tří Thiekových synů. „Samotu, kde by mohli nerušeně komunikovat s Bohem tak dlouho, jak by chtěli, jeden na jednoho, a občerstvit svou duši a ducha, než odejdou.“
V roce 1990 daroval jeden z místních vůdců Thiekovi pozemek v horách. Brzy do oblasti začali mířit místní křesťané. Od svého vzniku je tato zkušenost bezplatná a funguje výhradně z darů, z prodeje rýže. Každý měsíc sem zavítá 4 500 až 6 000 návštěvníků, kteří se ubytují v 70 chatkách areálu.
„Lidé se na modlitební horu přicházejí postit a modlit,“ řekl Mana. „Někteří na den (od rána do večera), někteří na tři dny, někteří na týden a někteří na 40 dní. Mohou zůstat, jak dlouho chtějí.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 16. ledna 2024 Foto: Christian Fellowhip of India – Čungthang Thiek