HAIFA – Měsíc před nedožitými 114. narozeninami zemřel Jisrael Kristal, uznaný oficiálně Guinessovou knihou rekordů jako nejstarší žijící muž světa a jeden z deseti, kteří se kdy dožili takto vysokého věku. Rodák z polského města Maleniec se narodil 15. září 1903 a přežil dvě světové války, v té druhé byl uvězněn nejprve v lodžském ghettu a později byl transportován do Osvětimi, kde krátce po deportaci zahynula jeho manželka Chaja Feige, s níž byl ženatý od roku 1928. V roce 1950 odešel do Izraele a v Haifě se věnoval své celoživotní profesi, cukrářství. Vloni se dostal na stránky novin po celém světě, když si splnil sen a se stoletým zpožděním oslavil svou bar micva.
Otec Jisraela Kristala byl náboženský učenec a znalec Tóry a svého syna posílal od jeho tří let do chederu, aby šel v jeho stopách. V první světové válce však jeho otec musel narukovat do armády a také přišel o život. Jisrael Kristal se tak ve svých sedmnácti letech přestěhoval do Lodže, vyučil se cukrářem a začal pracovat v továrně na cukrovinky.
Sovětům poděkoval cukrovinkami
V roce 1928 se oženil s Chajou Feige Fruchtovou a měl s ní dvě dcery. V továrně pracoval načerno i po obsazení Lodže nacisty. Při likvidaci lodžského ghetta byl deportován do Osvětimi, kde Chaja Feige krátce poté zemřela. Jisrael holocaust přežil jako dělník při nucených pracích. Když jej spolu s dalšími vězni osvobodila Rudá armáda, poděkoval sovětským vojákům cukrovinkami vlastní výroby.
Po válce se Jisrael Kristal nejprve vrátil na čas do Lodže, znovu si otevřel svou cukrárnu a seznámil se se svou druhou ženou Batševou. S ní měl syna Chajima a dceru Šulu. V roce 1950 se pak celá jeho rodina přestěhovala do Izraele a usadila se v Haifě. I v Izraeli si Kristal brzy otevřel soukromý podnik a začal se věnovat výrobě cukrovinek. Některé jeho výrobky, například marmeláda z karobu (svatojánského chleba), pomerančová kůra máčená v čokoládě či čokoládové bonbony ve tvaru malé lahvičky plněné likérem, byly v Izraeli první svého druhu. Pracoval jako cukrář až do své penze, žil zbožným životem a měl devět vnoučat.
Simchat zkenati
Když ho v roce 2016 informovali lidé z Guinessovy knihy rekordů, že je v současnosti nejstarším žijícím člověkem na světě, odpověděl prý: „Simchat zkenati“, tedy doslova „Radost mojí staré“, což je fráze, již lze přeložit jako: „Je mi to ukradený.“ Žádné tajemství dlouhověkosti prý nemá, je to prý jen dílo náhody, že se dožil tak vysokého věku.
Když vloni na podzim se stoletým zpožděním oslavil svou bar micva, nejprve prý zažertoval o tom, že je patrně nejstarším člověkem na světě, který si přikládá tfilin, modlitební řemínky. Pak ale pohlédl na svou rodinu a řekl: „Jeden člověk, a podívejte se na to, kolik lidí přivedl na svět. Stojíme tu jako celý zástup pod mým talisem a mě napadá: Šest milionů lidí. Představte si ten svět, který mohli vybudovat.“
Zdroj: Židovský tiskový a informační servis
Foto: WIkimedia