Voliči ve státě Iowa nikdy neztratili víru v Trumpa

Donald Trump – zdaleka nejúspěšnější kandidát republikánských primárek – si zajistil rychlé vítězství ve státě Iowa, kde jeho křesťanská rétorika povzbudila jeho fanouškovskou základnu, ale znepokojila některé evangelikální představitele.

Celostátní média už 30 minut po uzavření volebních místností vyhlásila Trumpa za vítěze. Na některých místech se ještě hlasovalo.

Trump zvítězil s 51 procenty hlasů, což je více než získali ostatní kandidáti dohromady, a ovládl všechny okresy ve státě kromě jednoho. Bývalý prezident v průzkumech trvale vedl zhruba o 30 procentních bodů, a to zejména díky podpoře evangelikálních křesťanů. Přibližně polovina z nich v průzkumech řekla, že je jejich první volbou.

SOUVISEJÍCÍ Nové video zobrazující Trumpa jako mesiáše čelí ostré kritice křesťanů

To je posun oproti posledním Trumpovým volbám v Iowě. Evangelikálové ve státě nebyli v roce 2016 z vulgárního realitního magnáta nadšeni a upřednostňovali Teda Cruze, přičemž Trumpa považovali za „menší zlo“, když se ve volbách postavil proti Hillary Clintonové, uvedl pro Christianity Today profesor Jeff VanDerWerff z Northwestern College.

„To, co mě v posledních osmi letech opravdu fascinuje,“ řekl VanDerWerff v rozhovoru pro Christianity Today, „je pomalá migrace a nyní skutečné přijetí Trumpa. Že je vnímán jako Boží nástroj.“

Podle prvních průzkumů CNN podpořilo Trumpa 55 procent bílých evangelikálních křesťanů.

Navzdory teplotám pod bodem mrazu příznivci vyslyšeli Trumpovu výzvu, aby přišli k volbám: „Nemůžete sedět doma. Když je vám pod psa, řeknete: ‚Miláčku, musím to stihnout‘,“ řekl Trump davu na nedělním shromáždění v Indianole. „I když budete volit a pak zemřete, stojí to za to, nezapomeňte.“

Tato loajalita přichází navzdory tomu, že Trump strávil v Iowě méně času než jeho protikandidáti. Jeho kampaň komplikovaly kauzy. V úterý měl vystoupení ve Washingtonu na jednání odvolacího soudu a ve čtvrtek další soudní jednání v New Yorku.

Podle průzkumů CNN dvě třetiny bílých evangelikálů hlasujících v Iowě věří, že Trump by zůstal způsobilý k výkonu prezidentského úřadu, i kdyby byl odsouzen.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,,

4 Komentáře

  1. Jak katolíci, tak protestanté v předválečném Německu podporovali Hitlera. Katolická strana Zentrum rozhodujícím způsobem pomohla Hitlerovi v Reichstagu prohlasovat zmocňovací zákon, který mu dal neomezenou moc. Hnutí Německých křesťanů uvnitř luterské církve přijalo nacistickou ideologii včetně rasismu a s velkou podporou nacistického režimu omezovalo samostatnost Německé evangelické církve.

    V Rusku křesťanská pravoslavná církev oficiálně podporuje válku Hitlera naší doby, Putina proti svobodnému státu.

    V USA evangelikální křesťané podporují Trumpa, který se netají tím, že pokud bude zvolen, zradí boj Ukrajinců za svobodu a předhodí Ukrajinu Putinovi.

    Křesťané těžce selhávají. Když při slavnostním vjezdu do Jeruzaléma provolávali lidé Ježíšovi slávu, farizeové okřikovali Ježíše, aby tomu zabránil, ale on jim řekl: „Pravím vám, budou-li oni mlčet, bude volat kamení.“ Zdá se, že opovrhovaní „progresivisté“ jsou dnes Ježíši blíže, než Bohem se ohánějící konzervativci.

    Odpověď
  2. Obě skupiny jsou velmi daleko od Boha. Progresivisté jsou bezzákoníci, co pohrdají Božím zákonem. Konzervativci zaměňují politické postoje a nacionalismus se svým náboženstvím. Je to jako souboj farizejců se saduceji. Obě skupiny jsou proti Bohu, každá trochu jinak.

    Odpověď
  3. Pan Drápal nevěří mainstreamu, který tiskne jen ověřené, a sám šíří dezinformace, před čímž sám tolikrát varoval. Není náhodou placen z Ruska? Je proto třeba stále dokola opakovat:

    1. Trumpa dosadil Putin;
    2. Trump je zlo a Biden dobro;
    3. Trump je ohrožením války;
    4. Biden je zárukou války.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář