Válková chce přesvědčit poslance i Duku pro ratifikaci Istanbulské úmluvy

Praha – Vládní zmocněnkyně pro lidská práva bude chtít přesvědčit Poslaneckou sněmovnu, aby na podzim schválila ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy. Helena Válková (ANO) kvůli dokumentu už mluvila i s kardinálem Dominikem Dukou, informuje Aktuálně.cz.

Po detailním nastudování dokumentu Válková změnila názor, i když byla nejdříve proti ratifikaci úmluvy. Dokument prošel změnami a nahradil termín gender a použil jiné termíny jako násilí založené na pohlaví, násilí na ženách, což se podle Valkové mnohem více blíží tomu, o čem úmluva je, informuje iRozhlas.cz.

„Pana premiéra jsem požádala o prostor českou veřejnost přesvědčit, uklidnit a vysvětlit jí, že se úmluvy bát nemusí. Pokud se mi to nepodaří, tak si myslím, že Poslanecká sněmovna její ratifikaci neschválí,“ řekla podle Aktuálně.cz Helena Válková. Podle ní kolem úmluvy panuje řada mýtů, že jde o zástěrku pro prosazení takzvané genderové ideologie.

Válková se setkala i s kardinálem Dominikem Dukou, aby ho přesvědčila o prospěšnosti dokumentu pro českou společnost. „Řekla jsem mu, že jsem také konzervativní a věřím v tradiční hodnoty a že se nemusí bát, že bych podporovala něco, co odporuje křesťanskému pojetí rodiny,“ řekla Válková.

Istanbulská úmluva není posilou přátelství muže a ženy, píšou biskupové

Biskupové ve společném dokumentu v květnu 2018 vyjádřili znepokojení nad obsahem tzv. Istanbulské úmluvy. Připomněli, že na násilí na ženách i mužích již stávající zákony pamatují.

„Jakkoli je tedy třeba principiálně vítat všechny snahy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, nesmí se tak dít na úkor zastínění a zpochybnění přirozeného řádu. V posledních letech se objevují snahy spolu s řešením problému násilí na ženách nastolit i nový pohled na roli člověka, který je ale neslučitelný s přirozeným zákonem, zdravým rozumem a křesťanskou zkušeností,“ uvedli v dokumentu.

„Jsme přesvědčeni, že tímto směrem se nešťastně vydává i takzvaná Istanbulská úmluva, která staví muže a ženu do zásadní opozice a veškeré chování vůči ženám chce vidět jen ve světle historicky nerovného poměru sil mezi muži a ženami.“

Dokument podle biskupů „vytváří svým širokým pojetím genderové identity, které není zakořeněné v přirozeném řádu, prostor pro zpochybnění základních společenských daností“ a proto „s tímto trendem nesouhlasíme a nepřejeme si, aby ratifikací Istanbulské úmluvy bylo ohrožujícím způsobem zasaženo do života státu a jeho institucí, zvláště škol, ale i do života rodin a jednotlivců,“ poznamenali ve společném vyhlášení.

Českobratrská církev ratifikaci schvaluje

Česká republika by se podle ČCE měla přihlásit k zemím, které již ratifikovaly takzvanou Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a proti domácímu násilí. Usnesla se na tom synodní rada církve na svém říjnovém zasedání.

Rada také vyslovila lítost nad tím, že přijetí úmluvy vyvolává v parlamentu vypjatou a podle církve věcně nepřiměřenou diskusi.

Podle červnového prohlášení sedmi křesťanských církví z roku 2018 by úmluva ohrozila tradiční rodinu a postavila muže a ženy proti sobě. Českobratrská církev evangelická, podobně jako třeba Církev československá husitská, se k výzvě nepřipojila.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 1. sprna 2019 Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,

6 Komentáře

  1. Případ z Rychova ukázal, že ochrana obětí domácího násilí u nás není dostatečná https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/strelba-strelec-vrazda-manzele-novinar-penzion-bar-restaurace-rychnov-kralovehradecky.A190712_114015_hradec-zpravy_tuu .

    Respektive: o domácím násilí tam nikdo (kromě dětí) nemluví, jen žena chtěla rozbít nerozlučné katolické manželství, což byl pro manžela takový šok, že jí zastřelil.

    Od kněze se nejspíš na sdílení problémů dozvídala, že ‚má být trpělivá a odpouštět‘. Ještě dobře, že jí na pohřbu nevyčítal žádost o rozvod.

    Dost by mě zajímal doporučený postup – pro oběť (muže či ženu), okolí, poradny, právníky. Už jen to, jak může člověk, před kterým se ze strachu dcery zamykají v pokoji, legálně vlastnit zbraň.

    Odpověď
    • Istanbulská úmluva nic nevyřeší stejně tak, jako Stopka na přehledné křižovatce. Situaci to může jen zkomplikovat a o rodiče nepříjdou jen děti, které o ně už přišly, ale také děti v normálně fungujících rodinách. Jinými slovy, zločin se bude páchat o něco rafinovaněji a rozmůže se lež. Bude pak snadnější zbavit se partnera, byť by byl nevinný. To, že se změnilo v Ist. úml. pár slůvek poukazuje jen na to, jak EU záleží ji protlačit, aby měla prostor k dalším změnám.

      Odpověď
  2. Kamil Skočdopole

    Jako kritik pana kardinála musím uznat, že jeho politické postoje v oblasti národa a rodiny jsou mnohem prozíravější, než názory vyčpělé a eticky vyprázdněné CČE a v posledku možná i mnohých protestantských církví.

    Odpověď
    • „názory vyčpělé a eticky vyprázdněné CČE a v posledku možná i mnohých protestantských církví.“
      .. jasně .. jediná správná samospasitená církev katolická. 🙁

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář