Tbilisi – Gruzínský premiér Irakli Kobachidze se v pátek připojil k desítkám tisíc lidí na pochodu hlavním městem Tbilisi u příležitosti Dne čistoty rodiny. Davy prošly stejnou centrální třídou v metropole, která se v posledních dnech stala dějištěm nejostřejších protivládních protestů v historii země. Informovala o tom agentura AP, podle které je akce oslavou takzvaných tradičních rodinných hodnot v zemi se 3,7 milionu obyvatel, kde panuje silná nevraživost vůči sexuálním menšinám. Akce se kryla s Mezinárodním dnem proti homofobii, bifobii a transfobii, upozornily lidskoprávní organizace.
Oslavy tohoto Dne čistoty rodiny, který iniciovala gruzínská pravoslavná církev v roce 2013 a začala jej slavit o rok později, se konaly také ve více než 20 dalších gruzínských městech.
SOUVISEJÍCÍ – Varšava jako první polské město zakazuje kříže v úřadech, opozice se bouří
Ulicemi Tbilisi procházely davy převážně rodin a starších lidí, kteří se oháněli pravoslavnými ikonami a gruzínskými vlajkami. Před parlamentem, odkud ještě před několika dny odváděla protestující policie, stáli lidé ve frontě, aby mohli políbit velkou ikonu, kterou držel kněz oděný v černém hábitu.
Mezi účastníky pochodu v Tbilisi byli i premiér Kobachidze a předseda parlamentu Šalva Papuašvili. Pochod skončil u katedrály Nejsvětější Trojice v hlavním městě, kde Kobachidze ocenil, že akce „chrání identitu, jazyk a víru země“.
V březnu představila vládnoucí strana Gruzínský sen návrh zákona omezujícího práva komunity LGBT+. Pokud bude zákon přijat, zakáže změnu pohlaví, adopci dětí páry stejného pohlaví a shromáždění, která by mohla být považována za propagaci vztahů mezi osobami stejného pohlaví.
Napětí v Gruzii kvůli sexuálním menšinám je silné. V loňském roce stovky odpůrců práv homosexuálů vtrhly na festival komunity LGBT+ v Tbilisi a vynutily si jeho zrušení.
Vládní strana Gruzínský sen tento týden prosadila návrh zákona, podle kterého se zpravodajská média a nevládní organizace musí registrovat jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než 20 procent svého rozpočtu ze zahraničí. Předloha vyvolala tento měsíc v Tbilisi masové protesty. Odpůrci jej označují za „ruský zákon“, sepsaný po vzoru Ruska, kde podobná legislativa umožnila Kremlu potlačit opozici a umlčet nezávislá média. Evropská unie i Severoatlantická aliance vyzvaly Gruzii, aby tento kontroverzní zákon stáhla, jeho přijetím podle nich schází z cesty ke vstupu do těchto institucí. Tajemník prezidentky Salome Zurabišviliové avizoval, že hlava státu bude zákon vetovat, Gruzínský sen má však dostatek poslanců, aby veto přehlasoval.
Protichůdné skupiny pořádající pochody – pravoslavné a konzervativní na jedné straně a proevropské na straně druhé – poukazují na hluboké rozpory v gruzínské společnosti, která se potýká s bezprecedentní politickou krizí, podotkla agentura Reuters.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 18. května 2024 Foto: Wikimedia Commons