Evangelikální církev se rozhodla odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP) proti rozhodnutí Spolkového soudu o zákazu veřejných křtů v Ženevském jezeře.
Rozhodnutí církve podpořila Švýcarská evangelikální aliance (SEA-RES) a její ženevská sekce, jakož i Federace evangelikálních církví (FREE), k níž patří. Církev ji podala tento týden, aby ověřila soulad rozhodnutí soudu s mezinárodním právem na náboženskou svobodu.
Dlouhý proces
Portál Evangelical Focus píše, že Státní rada Ženevy nepovolila v červenci 2022 církvi z Cologny slavit křty v Ženevském jezeře s odůvodněním, že zákon kantonu říká, že „křty na veřejných místech mají být povoleny pouze církvím, s nimiž má Státní rada vztah“.
Stéphane Klopfenstein, zástupce ředitele RES, pak vyjádřil politování nad tím, že „Ženeva pošlapává svou tradici tolerance a poškozuje svou pověst hlavního města lidských práv“.
Svobodná evangelikální církev se odvolala ke Spolkovému soudu, který loni v únoru odvolání zamítl.
„Spolkový soud svým rozhodnutím z února 2024 potvrdil pojetí sekularismu, podle kterého by obřad křtu slavený ve veřejném prostoru mohl urážet náboženský mír a přesvědčení druhých,“ zdůrazňuje se ve společném tiskovém prohlášení kolínské církve, RES a FREE.
Podle evangelikálních orgánů se „hlavní sporný bod se Spolkovým soudním dvorem týká uznávacího řízení zavedeného kantonem Ženeva.
Ten „spočívá v podpisu prohlášení o závazku dotyčné náboženské obce, po němž následuje rozhodnutí podle vlastního uvážení ženevské státní rady. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat“, vysvětlují.
Proto v prohlášení upozorňují, že „stát má pravomoc rozhodnout, kterým společenstvím přizná právo na svobodný výkon náboženského vyznání na veřejném majetku a kterým toto právo odepře“.
„Stavíme se na obranu pokojného projevu víry a náboženské svobody v soukromí i na veřejnosti, s respektem k autoritám a ke všem citlivým místům,“ uzavírá tiskové prohlášení.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 18. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons
3 Komentáře
Lubomír Stejskal
Vážení přátelé, do článku se vloudila geografická chyba. Píšete (překládáte): „Státní rada Ženevy nepovolila v červenci 2022 církvi z Kolína nad Rýnem slavit křty v Ženevském jezeře…“ Nejde ale o o církev v Kolíně n/R, tedy v Německu, ale o sbor v obci Cologny, která se nachází v ženevském kantonu na břehu Ženevského jezera. Takto to dává smysl. Věřící z německého Kolína by asi běžně nejezdili nechat se křtít v Ženevském jezeře.
Realtoltek
Tak samozřejmě zrušením pravého křtu může chtít jedině Satan.
Realtoltek
Naštěstí se křtít může kdekoliv kde se lze ponořit.