Přestože obavy o duševní zdraví jsou dnes na prvním místě v seznamu starostí rodičů a studie naznačují, že náboženství je pro duševní zdraví prospěšné, předávání náboženského přesvědčení svým dětem není pro dospělé Američany s dětmi mladšími 18 let prioritou.
Nové údaje od společnosti Pew Research Center ukazují, že se drtivá většina dospělých Američanů s dětmi mladšími 18 let domnívá, že být rodičem je jedním z nejdůležitějších nebo nejdůležitějším aspektem jejich osobnosti. Pokud však jde o předávání víry svým dětem, jsou bílí evangelikálové a černošští protestanti jedinými dvěma křesťanskými skupinami, kde to upřednostňuje většina rodičů.
SOUVISEJÍCÍ – Miniteologie otcovství v Listě Efezským 6
„Rodiče přikládají menší význam tomu, aby jejich děti vyrůstaly v náboženském nebo politickém přesvědčení, které se podobá jejich vlastnímu. Přibližně třetina (35 %) říká, že je pro ně extrémně nebo velmi důležité, aby jejich děti sdílely jejich náboženské přesvědčení, a 16 % říká totéž o politickém přesvědčení svých dětí,“ uvedli podle Christian Post pracovnici výzkumní agentury.
Údaje pro Parenting in America Today pocházejí přibližně od 3 757 amerických rodičů s dětmi mladšími 18 let a byly shromážděny v rámci rozsáhlejšího průzkumu prováděného od 20. září do 2. října 2022 s cílem lépe porozumět tomu, jak američtí rodiče přistupují k rodičovství.
Pouze 40 % černošských rodičů a 39 % hispánských rodičů ve studii výzkumníkům sdělilo, že je pro ně mimořádně nebo velmi důležité, aby jejich děti sdílely jejich náboženské přesvědčení. Tento podíl je ještě nižší mezi bílými a asijskými rodiči, kde pouze 32 % rodičů uvedlo, že je důležité, aby jejich děti sdílely stejné náboženství.
Přibližně 70 % bílých evangelikálních rodičů a 53 % afroamerických protestantů uvedlo, že je důležité, aby jejich děti sdílely jejich náboženské přesvědčení. Mezi bílými neevangelickými protestanty je to pouze 29 %, zatímco mezi katolickými rodiči to tvrdí pouze 35 %.
Výzkumníci zároveň zjistili, že 40 % amerických rodičů s dětmi mladšími 18 let „tvrdí, že se obávají, že by jejich děti někdy mohly bojovat s úzkostí nebo depresí“.
Dnešní rodiče mají větší obavy o duševní zdraví svých dětí než jsou jejich obavy z „určitých fyzických hrozeb …, nebezpečí drog a alkoholu, těhotenství mladistvých a problémů s policií“, uvedli výzkumníci.
Přibližně 57 % respondentů uvedlo, že jim pandemii pomohly přečkat nové duchovní praktiky, a více než polovina (51 %) uvedla, že se obrátili k modlitbě. Další se obrátili k aktivitám, jako je četba, jóga, umění nebo pobyt v přírodě.
Bylo zjištěno, že respondenti spojení s náboženskou komunitou častěji uvádějí, že se jim „daří“ v oblasti duševní a emocionální pohody (29 %), než ti, kteří s náboženskou komunitou spojeni nejsou (20 %).
Respondenti, kteří uvedli, že jsou „velmi věřící“, častěji uváděli, že se jim „daří“ (40 %), než ti, kteří uvedli, že nejsou věřící (17 %). Respondenti, kteří „nejsou věřící“, více než dvakrát častěji uváděli, že se jim „nedaří“ (44 %), než „velmi věřící“ respondenti.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 13. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační