Praha – Česko-vatikánskou smlouvu by měl Senát podle úterního doporučení ústavně-právního výboru schválit, její ustanovení o zpovědním tajemství tomu podle výboru na překážku není. Podle ministerstva zahraničí byla smlouva připravena v minimalistické verzi. Zatím není zřejmé, kdy Senát o smlouvě bude rozhodovat, v návrhu programu prosincové schůze ji nemá. Sněmovna se zatím nedostala k úvodnímu projednání smlouvy.
Česko je jednou z posledních evropských zemí s katolickou tradicí, která dosud nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Smlouva zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek. Manželství uzavřená v katolické církvi mají podle dohody stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví.
SOUVISEJÍCÍ – Vláda by podle senátního výboru měla nechat prověřit pravoslavné církve v ČR
K tomu, aby český stát smlouvu s Vatikánem neuzavřel, vyzvaly v otevřeném dopise oběti sexuálního zneužívání v církvi. Vadí jim zejména formulace o zpovědním tajemství. Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství za podmínek stanovených zákonem. Signatáři dopisu tvrdí, že pastoračním pracovníkem může být kdokoliv, koho tak představitelé církve označí.
Premiér Petr Fiala (ODS) koncem října ve Sněmovně zdůraznil, že ochrana zpovědního tajemství je v souladu s trestním zákonem a občanským soudním řádem. Vláda ve zdůvodnění smlouvy uvedla, že cílem ustanovení není rozšíření okruhu osob, které mají právo obdobné zpovědnímu tajemství. V případě pastoračních pracovníků půjde podle zdůvodnění vždy pouze o duchovní.
V roce 2003 Parlament česko-vatikánskou smlouvu neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. V tehdejším návrhu smlouvy zpovědní tajemství zmíněno nebylo. Pokud tentokrát obě parlamentní komory dokument odsouhlasí a ratifikuje jej prezident, Česko se zařadí po bok 64 států včetně 25 evropských, které obdobnou smlouvu se Svatým stolcem mají.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons
A