Anatolij Chendemerov za rozdávání evangelizačních traktátů v jihovýchodní části Ruska dostal pokutu 6 000 rublů. Policie z Krasnodaru zas udělila Sergeji Krasnovu za rozdávání Biblí pokutu 5 000 rublů.
Seo Jin Wook z Jižní Koreji se setkal s asi 10 lidmi v soukromém domě v Izhevsku, aby je vyučoval o Ježíši Kristu. Řekl jim, že by se měli vrátit a přivést přátele. Následně dostal pokutu 30 000 rublů a byl deportován.
Podle informací norské organizace Forum 18 bylo v prvních šesti měsících roku 2020 za porušení ruského protimisionářského zákona potrestáno více než 40 osob. Christianity Today uvádí, že Rusko schválilo zákon v roce 2015. Ten nařizuje, aby všechna místa náboženských setkání byla zaregistrována na úřadech.
Po čtyřech letech od přijetí kontroverzního zákona je jasné, že cílem režimu jsou baptisté, kteří distribuují traktáty, a muslimové, kteří učí lidi arabsky, aby dokázali číst Korán, spolu s pokračujícím úsilím úplně eliminovat vliv svědků Jehovových.
Podle Forum 18 místní policie zatím v roce 2020 uložila pokutu tuctu muslimů za výuku arabské gramatiky. Letniční sbor dostal pokutu za konání bohoslužby v soukromém domě a tucet baptistů za distribuci náboženské literatury.
Sedmdesát procent obyvatelů Ruska se hlásí k pravoslaví, ale z nich jen asi pět procent chodí do pravidelně do kostela. Sedm procent je muslimů a asi dvě procenta patří k protestantům – hlavně k baptistické a letniční denominaci.
Zatímco se vláda zaměřila hlavně na evangelikální křesťany, ruská ústava byla upravena tak, aby obsahovala odkaz na Boha, definovala manželství jako svazek mezi jedním mužem a jednou ženou a povolila prodloužení mandátu prezidentu Vladimirovi Putinovi. Ruští zákonodárci také zvažují úpravu zákona omezující náboženskou svobodu na ruské občany a osoby s trvalým pobytem, zakazující výkon duchovenské služby pro občany ze zahraničí. Pastor s titulem ze zahraniční školy by měl zákaz být ve vedení sboru.
Putin ve svém čtvrtém funkčním období povýšil status ruské pravoslavné církve a hovořil o nutnosti postavit se jasně proti sekularismu a „chaotické temnotě“ Západu, která podle něj „popírá morální principy a tradiční hodnoty: národní, kulturní, náboženské a dokonce sexuální.“
Cílem Putinova režimu je omezování „cizích náboženských skupin“, jako jsou hlavně baptisté nebo letniční křesťané.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 29. srpna 2020 Foto: WIkimedia Commons – Moskva