Managua – Nikaragujský katolický biskup Roland Álvarez byl propuštěn z vězení, do kterého se však po několika dnech vrátil, protože odmítl odchod do exilu. Napsala to dnes agentura EFE. Vláda zprávy o propuštění církevního hodnostáře, o kterém mluvili představitelé opozice i diplomatické zdroje, nekomentovala. Nikaragujský soud letos duchovního poslal na 26 let do vězení, když tento hlasitý kritik prezidenta Daniela Ortegy odmítl deportaci do Spojených států s dalšími propuštěnými politickými vězni.
O Álvarezově propuštění informovali představitelé opozice i diplomatické zdroje. Kardinál Leopoldo Brenes to však odmítl. „Je to spekulace,“ uvedl s tím, že biskup se stále nachází ve věznici s přísnou ostrahou La Modelo.
SOUVISEJÍCÍ – Nikaragua navrhla Vatikánu přerušení diplomatických vztahů
Podle nejmenovaného diplomatického zdroje, který cituje agentura EFE, byl Álvarez skutečně propuštěn v pondělí v noci díky jednání mezi nikaragujskou vládou, Vatikánem a zástupci místních biskupů. Po krátké době se však hodnostář vrátil do vězení, protože zkrachovala jednání o jeho dalším působení. Biskup totiž odmítl odejít do zahraničí, což žádala vláda, pokud mu to nenařídí přímo papež František.
O propuštění a následovném návratu do vězení Álvareze informoval rovněž server Confidencial. Podle něj Álvarez trval také na propuštění dalších vězněných kněží a odblokování církevních bankovních účtů.
Policie zatkla biskupa diecéze Matagalpa loni v srpnu, když se spolu s dalšími kněžími na několik týdnů zabarikádoval na církevním pozemku. Letos v únoru ho soud poslal na 26 let za mříže za podkopávání národní integrity a šíření nepravdivých zpráv. Álvarez byl mezi politickými vězni, které se předtím Ortegova vláda nečekaně rozhodla propustit. Odmítl ale nastoupit do letadla směřujícího do USA.
Rozepře mezi Ortegovou vládou a katolickou církví trvá od roku 2018, kdy v této latinskoamerické zemi propukly masové protivládní protesty. Při jejich potlačování tehdy zemřelo několik stovek lidí. Církev se sice snažila vystupovat jako prostředník mezi vládou a demonstranty, řada významných katolíků ale demonstrace přímo či nepřímo podpořila.
Papež František letos v rozhovoru s médii přirovnal nikaragujskou vládu k diktatuře. Managua poté navrhla Vatikánu přerušení diplomatických vztahů a Ortega nařídil uzavření vatikánského velvyslanectví v Managui i nikaragujského velvyslanectví při Vatikánu v Římě.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 5. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – biskup Álvarez