Vatikán – Papež František při své středeční generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že „pravdu nelze nikdy skrýt“. Informuje o tom agentura Reuters. Exploze špatně uskladněného dusičnanu amonného 4. srpna 2020 zabila nejméně 215 lidí, tisíce dalších zranila a okolí přístavu zdevastovala.
Papež při své každotýdenní generální audienci poukázal na to, že ve čtvrtek od ničivého výbuchu v Bejrútu uplynou dva roky. „Mé myšlenky směřují k rodinám obětí této katastrofální události a k drahým libanonským lidem. Modlím se, aby každý z nich mohl být utěšen vírou, spravedlnosti a pravdou, kterou nelze nikdy skrýt,“ řekl.
Navzdory ničivým následkům výbuchu, který byl jednou z největších nejaderných explozí v dějinách, soudní vyšetřování dosud nepřivedlo k odpovědnosti žádného vysoce postaveného činitele. Vyšetřování je zablokované už měsíce a mnoho Libanonců se domnívá, že jde o další příklad beztrestnosti vládnoucích elit, které dlouhodobě unikají odpovědnosti za korupci a špatná politická rozhodnutí, jež v Libanonu vedla až k finanční krizi.
SOUVISEJÍCÍ – Papež František končí návštěvu Kanady zastávkou v arktickém Iqaluitu
Škody způsobené předloňským výbuchem jsou stále vidět v mnoha částech Bejrútu. Přístav vypadá jako místo, kde vybuchla bomba, popsaly jej agentury. Obrovské obilné silo, které stálo v těsné blízkosti přístavu, v letech 1968 až 1970 postavil pardubický podnik Průmstav. Po explozi zůstala stát jen jeho část. Na konci července se další část sila zhroutila po několikatýdenním požáru. Plameny vyvolalo fermentující obilí, které se v letním horku vznítilo.
Hlava katolické církve také vyjádřila naději, že Libanon s pomocí mezinárodního společenství zažije renesanci a stane se zemí míru a pluralismu, kde spolu mohou bratrsky žít příslušníci různých náboženství.
Papež měl navštívit Libanon v červnu, ale cesta byla odložena kvůli jeho zdravotnímu stavu i politické situaci v Libanonu. V Libanonu žije jedna z nejpočetnějších křesťanských komunit na Blízkém východě.
Libanon prochází od roku 2019 hlubokou ekonomickou krizí. Od konce tamní občanské války v roce 1990 tuto zemi navštívili papežové dvakrát.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 4. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Bejrút