Postoj Varšavy k migraci není příliš křesťanský, řekl arcibiskup

Varšava – Národní bezpečnost, kterou polská vláda často opodstatňuje svůj odmítavý postoj k přijímání uprchlíků, není tak důležitá jako utrpení člověka. Tento názor v pondělí vyjádřil prezident polské biskupské konference, arcibiskup Stanislaw Gadecki během tiskové konference konané u příležitosti 104. Světového dne migrantů a uprchlíků. Politika Varšavy podle něj nemá příliš mnoho společného s křesťanstvím.

„Nejdůležitějším měřítkem nemůže být zájem státu nebo národní bezpečnosti, ale člověk,“ citovala arcibiskupa agentura AFP. „Každý by chtěl žít v bezpečí, ale naše pozice nemá příliš mnoho společného s křesťanstvím,“ dodal Gadecki. V případě Polska prý „osobní egoismus, obava o zachování vlastní bezpečnosti vítězí nad altruismem“. Uplatňování všeobecného zájmu na úkor jednotlivce považuje za společný prvek „všech druhů teroristických doktrín státu“.

Reklama

 

AFP uvedla, že polská vláda, jejíž stanoviska související se sociální doktrínou církve často kopírují postoje biskupské konference, opakovaně ospravedlňuje odmítání přijímání migrantů zachováním národní bezpečnosti. Jinak tomu nebylo ani s kvótami na přerozdělení migrantů ze středomořských zemí do ostatních států Evropské unie. Polsko společně s Českou republikou a Maďarskem kvůli odmítání unijního mechanismu čelí žalobě Evropské komise.

Gadecki od vlády požaduje, aby zaručila uprchlíkům bezpečnost a přístup k základním službám a aby vytvořila jiné řešení pro situaci imigrantů, než jejich zadržování. Citoval přitom nedělní výzvu papeže Františka, který řekl, že „kdykoli imigrant bouchá na naše dveře, je to možnost setkat se s Kristem“.

 

Autor: ČTK    Foto: Pope2016

5 Komentáře

  1. Domnívám se, že pan arcibiskup nemá pravdu. Vláda byla zvolená Poláky a jim se vláda musí odpovídat. Především musí dbát na bezpečnost svých oveček a pak jsou tady ti ostatní. Navíc migraci vyvolala vítací politika Merkelové a Poláci nemají povinnost podporovat tuto chybnou politiku.

    Odpověď
  2. Petr Šišpera

    1. Když to vezmu pragmaticky, tak ve standardech první pomoci dle ČČK je první nejdůležitější bod ZACHOVÁNÍ BEZPEČNOSTI ZACHRÁNCE JE PRIORITOU. Evropa v čele s Německem toto nedodržuje. Pokud vše půjde dál tak jak jde za nějaký čas už Evropa nebude moci zachraňovat nikoho.

    2. Postarali jsme se o členy svých rodin? Důchodce a postižené. Postarali jsme se o naše bratry v Kristu, kteří trpí většinou pod těmi, kteří nás žádají o solidaritu?

    1 Timoteovi 5:8 Kdo se nestará o své blízké a zvláště o členy rodiny, zapřel víru a je horší než nevěřící.

    Galatským 6:9-10 V konání dobra neumdlévejme; neochabneme-li, budeme sklízet v ustanovený čas.10 A tak dokud je čas, čiňme dobře všem, nejvíce však těm, kteří patří do rodiny víry.

    Odpověď
  3. Zachování bezpečnosti je jistě prioritou…a důležité slovo v celonárodní diskuzi. Myslím ale, že toto slovo by mělo zaznívat především od vysoce postavených policistů a bezpečnostních analytiků. Od církve a kazatelů by člověk spíše očekával něco o tom, jak je požehnané pomoci a i přes jisté riziko se neodvrátit od potřebného bližního. Podle vás byl asi ten samaritán úplná trubka…pravdu měli ti, kdo se odvrátili…Riziko kultického znečištění, strach, že jsou nablízku ti lupiči a mohou přepadnout i mne… přesvědčení, že věřící má jiné úkoly v chrámu a kázání než se starat o potřebného… Raději měl ten hloupý samaritán také rychle utíkat, a rozhodně se nesnažit pomoci, že? A neriskovat své možné ohrožení…

    Odpověď
    • Ad Petr Adamec

      Samaritán dává za pravdu těm politikům, ne arcibiskupovi. Ukazuje omezenou účinnou pomoc, která nezahrnuje žádné riziko a tahání si nebezpečných lidí k sobě domů, což ohrožuje celou rodinu/stát.

      Krásně nám o tom onehdy kázal prof. Jindráček

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář