Podle statistik švýcarského Federálního statistického úřadu (FSO) poprvé ve Švýcarsku počet lidí bez náboženské příslušnosti předstihl počet lidí, kteří se hlásí k nějakému náboženství.
V roce 2022 jich bylo 34 %, to znamená více než římských katolíků (32 %) a reformovaných protestantů (21 %). Těch v posledních letech stále ubývá. Zbytek dotázaných uvedl, že jsou muslimové (5,9 %), nebo patří k jiným křesťanským společenstvím (5,6 %).
Evangelical Focus informuje, že v posledních 50 letech mezi švýcarským obyvatelstvem podíl lidí bez náboženské příslušnosti neustále rostl. Z pouhého 1 % v roce 1970 vzrostl na 20 % v roce 2010 a od té doby se zvýšil o dalších více než 13 procentních bodů.
Region, věk a pohlaví
Údaje se v jednotlivých kantonech liší. V kantonech Basilej-město (56 %) a Neuchâtel (53 %) tvoří lidé bez náboženské příslušnosti většinu obyvatel, zatímco v centrálních kantonech Nidwalden (24 %), Obwalden (22 %) a Uri (19 %) je to méně než polovina. Nejnižší podíl nevěřících je v kantonu Appenzell Innerrhoden (15 %), který má silnou římskokatolickou tradici.
Důvody k odchodu
Studie ukazuje, že mnozí se vzdali náboženství až v pozdějším věku. Přibližně polovina z nich dříve patřila k římskokatolické církvi a 40 % k protestantské církvi (národní ERKS).
Hlavním důvodem, proč se vzdali náboženského vyznání, je to, že ztratili víru nebo že vůbec žádnou víru neměli (15 % a 17 %). Další třetina nesouhlasila s výroky a názory na některé otázky vyskytující se v náboženském společenství, ke kterému patřila.
Kromě toho se jen necelá třetina lidí bez náboženské příslušnosti považuje za (do jisté míry nebo rozhodně) duchovní.
Náboženství nebo spiritualita hrají i pro lidi bez náboženské příslušnosti v některých situacích (spíše nebo velmi) důležitou roli. Například v těžkých životních chvílích (28 %) nebo v případě nemoci (22 %). Přibližně 30 % z nich nevěří v jednoho nebo více bohů, ale ve vyšší moc.
Evangelikálové: Musíme si položit otázku, jaké je naše poslání v této oblasti.
Podle těchto údajů jsou evangelikální křesťané, členové svobodných církví (včetně baptistů, letničních, nezávislých…), započítáni mezi 5,6 % „ostatních křesťanských společenství“.
Spoluředitelka Švýcarské evangelikální aliance v rozhovoru pro Evangelical Focus v roce 2020 hovořila o „rychlém a radikálním“ procesu sekularizace Švýcarska. Podle Andi Bachmann-Rothové je ve Švýcarsku asi 200 000 evangelikálů (z více než 8,7 milionu obyvatel).
„Uvědomujeme si, že jsme nyní v menšině, což může někdy vést k frustraci. Ale v celém tom ústupu vidím hlavně příležitost. Zavazuje nás to k tomu, abychom si znovu položili otázku: Proč tu jako křesťané jsme? A jaké je naše poslání?“, řekla v tomto rozhovoru.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 4. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační