Plán obnovení Mariánského sloupu rozpoutal širokou společenskou diskuzi a zjitřil emoce převážně protestantských křesťanů, pro které je Mariánský sloup symbolem útlaku a ideologickým znamením poroby českého národa. Na protest proti stavbě sloupu již vznikla celá řada petic. Ekumenická rada církví v České republice a Česká biskupská konference založila komisi pro české církevní dějiny 17. století, která bude zkoumat problematická místa českých dějin, jako jsou stavovské povstání, bitva na Bílé Hoře a rekatolizace.
Stavební odbor Městské části Prahy 1 vydal dne 21. 6. 2017 povolení ke stavbě Mariánského sloupu. Nová petice vznikla v souvislosti s blížícím se zasedáním zastupitelstva Prahy 1, které bude o povolení ke stavbě v září rozhodovat.
„Petice není namířená proti katolíkům, ale proti obnovení symbolu útlaku a netolerance, za který byl od dob národního obrození Mariánský sloup považován. Jsme přesvědčeni, že taková stavba nepovede ke sjednocení a spolupráci mezi církvemi v naší zemi, spíše rozjitří staré rány,“ uvedl pro noviny Křesťan dnes autor petice David Loula.
Mezi signatáře petice patří například senátor Libor Michálek, biskup Apoštolské církve Martin Moldán nebo režisér Lubomír Hlavsa. Petici zatím podepsalo 516 lidí a lze jí podepsat online na www.petice24.com.
Celé znění petice:
My, níže podepsaní občané České republiky, rozhodně nesouhlasíme se znovupostavením Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.
Tento sloup byl postaven roku 1650 jako symbol vítězství katolicismu nad „kacířským“ královstvím a vyjadřoval politickou nadvládu Habsburků nad českým národem. Sloup se tak stal politickým i ideologickým znamením poroby českého národa.
Sloup nebyl běžným mariánským sloupem, kterých bylo v naší zemi více a nebyly odstraňovány. Ikonografická symbolika sloupu oslavovala úplné zničení protestantských kacířů, kteří zde mají podobu hadů a ďáblů.
Takto nezaměnitelně byl sloup se sochou Panny Marie vnímán dalšími generacemi českého národa. V českých zemích přitom před začátkem třicetileté války bylo kolem 90 % protestantů včetně příslušníků Jednoty bratrské, z níž vzešel i Jan Amos Komenský.
Stavbu Mariánského sloupu považujeme za zcela zbytečnou, urážlivou pro nemalou část českého obyvatelstva a nevhodnou pro místo, na kterém byli po bitvě na Bílé hoře potupně popraveni přední představitelé české šlechty a měst.
Žádáme odpovědné činitele a zastupitele občanů, aby z výše uvedených důvodů stavbu tohoto vysoce kontroverzního díla zamítli.
SIGNATÁŘI PETICE:
Jan Adámek, potomek Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic
Mgr. Libor Michálek, MPA, senátor Parlamentu ČR
Dan Drápal, publicista
Martin Moldan, MBA, biskup Apoštolské církve
Ing. Michal Klus, M.Div, pastor Slezské církve evangelické (SCEAV)
Mgr. Ing. Miloš Kačírek, PhD.
Ak.mal. Jiří Šuhájek, M Art RCA
Mgr. Jitka Stanoevova, advokátka
Jaroslava Kretschmerová, herečka
Kamila Valůšková, herečka
MUDr. Robert Rakowski, lékař
MUDr. Vít Šmajstrla, lékař
Daniel Říčan, předseda historicko-vlastivědné společnosti Moravian
Petr Kácha, pastor Křesťanského společenství v Praze
Mgr. František Pala, středoškolský učitel, překladatel
MUDr. Aleš Navrátil, pastor Apoštolské církve
Ing. Petr Šimmer, emeritní kazatel Církve bratrské
David Floryk, projektový manažer
Vladislav Donát, M.Div, ředitel Biblického teologického semináře a MBB
Lubomír Hlavsa, režisér