Londýn. Celkem 23 miliard liber šterlinků je každoroční zisk britských bank za to, že emitují čili produkují peníze. Jsou to peníze vyprodukované penězi, které banky Royal Bank of Scotland a Barclays dostávají každý rok díky svému monopolnímu postavení v ekonomice. Tento údaj zveřejnila britská nezisková kampaň Positive Money a zprávu o tom přinesl italský katolický deník Avvenire (2. srpna 2017).
Positive Money působí v sedmnácti zemích a snaží se osvětou dosáhnout toho, aby peníze sloužily společnosti a nikoli naopak, jak to nejednou vyjádřil také papež František. „Positive Money byla založena roku 2010 po finanční krizi, protože tehdy nikdo nemluvil o tom, jak peníze vznikají,“ vysvětluje výkoná ředitelka tohoto globálního hnutí, Fran Boait. „Proto jsme tehdy rozjeli kampaň jednak ve veřejnosti, ale také mezi politiky a bankéři, a začali jsme šířit poznatky o tom, jak doopravdy vznikají peníze. Banky je produkují tím, že je půjčují.
Všimli jsme si, že tento pojem peněz jakožto dluhu zmizel nejen z učebnic ekonomie, ale také z povědomí politiků, bankéřů a představitelů finančního sektoru. Rozhodli jsme se pracovat v tomto směru na výchově společnosti i mocných.“ Výsledky na sebe nedaly dlouho čekat.
„Roku 2014 v důsledku naší informační kampaně vydala centrální britská banka (Bank of England) dokument, ve kterém popírá vše, co dosud předkládaly učebnice ekonomie, a vysvětluje, že komerční banky skutečně vytvářejí peníze jejich půjčováním a že tato produkce nemá žádná omezení,“ říká výkonná ředitelka kampaně za globální měnovou reformu Positive Money.
Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Pixabay