Vatikán – Papež František dnes kvůli nemoci zrušil svůj veřejný program, nadále chce ale ve druhé polovině týdne odcestovat na návštěvu Lucemburska a Belgie. Uvedl to Vatikán. Sedmaosmdesátiletý papež má za sebou náročnou cestu do Asie a Oceánie, která prověřila jeho zdraví.
Vatikánský mluvčí Matteo Bruni uvedl, že papež má lehkou chřipkou a program zrušil jako „preventivní opatření“, aby se mohl od čtvrtka do neděle vydat na návštěvu Lucemburska a Belgie. V obou zemích bude jednat s místními monarchy, politiky a zástupci katolických církví.
Asii a Oceánii papež navštívil od 2. do 14. září. Byla to jeho první cesta mimo Itálii po zhruba roce. Na konci loňského roku František zrušil ze zdravotních důvodů svou účast na klimatické konferenci OSN, která se konala v Spojených arabských emirátech. Dříve podstoupil operaci břicha, má problémy s chůzí a opakovaně trpěl respiračními nemocemi.
SOUVISEJÍCÍ – Papež se modlil za oběti povodní, děkoval dobrovolníkům a vyzval k pomoci
Belgický tisk upozorňuje, že papež přijede do země, kde katolická církev čelí několika skandálům. V únoru belgičtí biskupové předstoupili před speciální parlamentní komisi kvůli případům sexuálního zneužití v církevním prostředí, kterých je nejméně několik stovek. Podle deníku Le Soir se František v soukromí setká se skupinou obětí. To dnes nechtěl potvrdit vatikánský mluvčí Matteo Bruni, podle kterého však papež o problému ví. „Můžeme očekávat, že na zneužívání poukáže,“ upozornil mluvčí.
Na konci loňského roku belgický tisk poukázal na případy vynucených adopcí. Ženám z chudých poměrů byly podle tisku v církevních porodnicích odebírány děti, které pak byly dány k adopci movitějším párům. Podle odhadů se to mohlo v období od konce druhého světové války do 80. let minulého století týkat zhruba 30.000 dětí.
Podle Bruniho papež považuje Belgii a Lucembursko za křižovatku Evropy. Návštěva bude pro něj příležitostí promluvit o možnostech budovat mír v Evropě či poklesu významu víry v životech Evropanů. Vzhledem k tomu, že do Belgie jede k 600. výročí založení katolické univerzity v Lovani, tak se zřejmě bude věnovat i tématu vzdělání, dodal Bruni.
Na papeže se navíc podle deníku La Libre chtějí obrátit lidé, kteří investovali své peníze skrze fond Kepha Invest, který se chlubil svými blízkými vztahy s Vatikánem a katolickou církví. Zhruba 300 střadatelů, z nichž většina pocházela z Belgie, však o peníze svěřené fondu přišla. Ztráta činila zhruba 30 milionů eur (750 milionů korun). Část peněz se ale podařilo zajistit. Na začátku roku belgická justice odsoudila za podvod tři bývalé manažery fondu, mezi kterými byl i katolický kněz Patrizio Benvenuti.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 23. září 2024 Foto: Wikimedia Commons