Papež František vystoupil v neděli večer v nejpopulárnější italské talk show, kde se svěřil s tím, že doufá, že peklo je „prázdné“.
Tři miliony lidí v Itálii si 14. ledna naladily téměř hodinový televizní rozhovor s papežem Františkem, v němž hlava katolické církve také reagovala na odpor vůči nedávnému vatikánskému prohlášení o žehnání homosexuálním párům.
Své vystoupení v televizním pořadu zahájil 87letý papež žertem, že je „stále naživu“ a nemá v plánu odstoupit.
„Dokud budu cítit, že mám ještě schopnost sloužit, budu pokračovat. Až už to nebudu moci dělat, bude čas o tom přemýšlet,“ řekl podle Catholic News Agency František.
„Prázdné“ peklo?
Na otázku tazatele Fabia Fazia, jak si „představuje peklo“, odpověděl papež František krátce.
SOUVISEJÍCÍ – Papež František by ve druhé polovině roku rád zavítal do své rodné Argentiny
„To, co se chystám říci, není dogma víry, ale můj osobní pohled: Rád si představuji peklo jako prázdné; doufám, že je,“ řekl papež František.
Catholic News Agency dále uvádí, že katechismus katolické církve říká, že katolické učení „potvrzuje existenci pekla a jeho věčnost. Duše těch, kdo zemřeli ve stavu smrtelného hříchu, ihned po smrti sestupují do pekla, kde trpí ve ‚věčném ohni‘. Hlavním trestem pekla je věčné odloučení od Boha, v němž jedině může člověk mít život a štěstí, pro něž byl stvořen a po nichž touží.“
Katechismus také říká: „V naději se církev modlí za to, aby ‚všichni lidé byli spaseni‘.“
Teologové jako Hans Urs von Balthasar ve své knize „Máme naději, že všichni lidé budou spaseni?“ předkládají možnost, že by bylo možné „doufat“, že peklo může být prázdné díky tomu, co Ježíš vykonal na kříži, přičemž rozlišuje mezi všeobecnou spásou jako nadějí a všeobecnou spásou jako učením, které odmítá.
Americký katolický evangelista Ralph Martin ve své knize z roku 2012 „Budou mnozí spaseni? Co vlastně učí II. vatikánský koncil a jeho důsledky pro novou evangelizaci“ tvrdí, že „to, co motivovalo apoštoly a celé dějiny křesťanských misií, bylo poznání pocházející z Božího zjevení, že lidský rod je bez Krista navždy ztracen, a i když je možné, aby lidé byli za určitých přísných podmínek spaseni bez výslovné víry a křtu, ve skutečnosti tomu tak „velmi často“ není“.
Papež František již dříve hovořil o existenci pekla ve veřejných projevech během posledních deseti let svého pontifikátu. V březnu 2014 ve svém projevu řekl, že členové mafie by měli změnit svůj život, „dokud je ještě čas, abyste neskončili v pekle. To vás čeká, pokud budete pokračovat na této cestě“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 17. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František
3 Komentáře
Realtoltek
Peklo není prázdné, peklem je země kde nebude jediný Bůh.
Martin Hambálek
Papeže Františka jsem jako protestant od počátku vnímal jako sympaťáka, který se snaží být co nejblíž lidem. Zdá se mi, že tenhle sympatický rys ale Františkovi už přerostl přes hlavu. Snaha přibížit se lidem nesmí přerůst v ohýbání biblické věrouky kamsi do směru politické korektnosti. Quo vadis, Františku?
Petr
František řekl, že jde o jeho osobní pohled. No, dost naivní pohled starce, který jako kněz poznal záludnost lidí, který promeditoval za svůj kněžský život evangelium a moc dobře ví, co řekl sám Kristus o pekle… Děti ve Fatimě spatřily peklo. A kdyby s nimi nebyla Maria, matka Kristova, umřely by strachem. Svoji vizi popsaly – a fatimské zjevení Panny Marie je církví uznáno… Prostě František je František. Tak z toho nedělejte vědu. Peklo existuje a přesto papež František chce věřit v sílu Božího milosrdenství, toť vše.