Papež František přistál v Myanmaru

František se v neděli večer vydal na 21. mezinárodní apoštolskou cestu svého pontifikátu, během kterého dosud navštívil 31 zemí. Tentokrát zavítá jako vůbec první papež do Myanmaru, dříve známého jako Barmu, a jako třetí římský biskup do Bangladéše – po krátkých zastávkách Pavla VI. (1970) a Janu Pavla II. (1986). Před odletem z římského letiště Fiumicino se papež František jako obvykle odebral do baziliky Panny Marie Větší, aby před tamní mariánskou ikonou Salus Populi Romani svěřil nadcházející dny do rukou Matky Boží. Na cestě jej kromě kardinála Filoniho, prefekta Kongregace pro východní církve, a vylosovaného laického zaměstnance (tentokrát z Vatikánské tiskárny) doprovází státní sekretář Svatého stolce, kard. Pietro Parolin, který pro naše mikrofony nastínil pohnutky vedoucí k Františkově asijské cestě. V prvé řadě jsou pastorační s cílem povzbudit dvě okrajové a menšinové místní církve, dále humanitární, protože v obou zemích žijí v nelidských podmínkách tisíce uprchlíků. A konečně papež ve většinově buddhistickém Myanmaru a muslimském Bangladéši touží posílit mezináboženský dialog (ačkoli kard. Tauran, zodpovědný za tyto otázky v římské kurii, se cesty ze zdravotních důvodů neúčastní).

Reklama

“Papež předloží při setkáních s místními náboženskými přestaviteli to, co vždy říká v zemích, kde jsou přítomna různá náboženství a náboženské skupiny, a sice mezináboženský dialog jako formu setkání mezi těmito náboženstvími a spolupráci na obecném dobru pro celou společnost. V jeho základu stojí přesvědčení, že jednotlivá náboženství mohou přispět k míru a smíření a že pokojné soužití mezi národy a v rámci různých zemí je možné, pokud se všichni na tomto cíli spolupracují.“

Uvedl státní sekretář Svatého stolce. Do novinářského doprovodu se tentokrát akreditovalo 66 novinářů, které papež František během více než desetihodinového letu osobně pozdravil. Krátce před osmou hodinou našeho času – a ve 13.22 času cílové země – papežský speciál italských aerolinek přistál na mezinárodním letišti v Yangonu. Římského biskupa na letišti oficiálně přijal jeden z ministrů Republiky Myanmarský svaz. Byli přítomni rovněž apoštolský nuncius Paul Tschang In-Nam, sídlící v Thajsku, a myanmarští biskupové. Svatého otce přivítala asi stovka dětí a etnických skupin v tradičních oděvech. Oficiální přivítání se obešlo bez promluv, které budou na programu druhého dne apoštolské cesty.

 

Zdroj: Radio Vaticana  Foto: screenshot youtube.com/Al Jazeera English 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář