Na křesťanském serveru by, podle mne, neměla být převaha politiky. Věci Božího království a spásy jsou důležitější než politika. Ovšem i politika ovlivňuje život lidí. Ve Starém i Novém zákoně jsou také politické komentáře. Nepřevažují, ale jsou zde. Třeba komentář ke smrti Heroda Velikého. Nebo příběhy královské. Mnoho lidí tehdejší doby žilo své životy a také své příběhy vztahu s Bohem. Ale v Písmu je víc příběhů králů než třeba chudých pastýřů a starých žen, kteří třeba i žili s Bohem mnohem intenzívněji.
Tak se odvažuji nabídnout svůj pohled na události, které zřejmě ovlivní budoucnost naší země a jejího okolí.
Související – Papež prosí o modlitbu za Ukrajinu
Každý den jsem ve styku s Ukrajinci, kteří zde pracují a žijí zde. Jak všichni víte, jsou jich statisíce. Ve skutečnosti jsme na jejich práci jako země hospodářsky závislí. Pokud by zde nežili a nepracovali, některá odvětví hospodářství by se zhroutila. Vnímám jejich obavy a hrůzu z přicházející války. Ruská vojska postupně zaujímají pozice u hranic s Ukrajinou.
Vnímám situaci jednoduše. Pro stávající ruský režim není přijatelné, aby Ukrajina směřovala prozápadně. Chtějí zde mít závislý nárazníkový stát pod svou kontrolou. Snaží se své bývalé kolonie pokud možno oslabit, získat zpět z vlivu západní Evropy. Pokud možno je učinit na sobě hospodářsky závislými. Třeba v energetice. Rusko proti nim vede hybridní válku a platí extrémisty, kteří se snaží společnost zde rozložit a rozeštvat a oslabit. Ovlivňují volby a snaží se dosadit své lidi do čela nejen středoevropských států, ale třeba i v Americe. Pokládají za své právo jednat všemi prostředky – třeba terorem a vyhazováním muničních skladů do vzduchu. Necítí žádné omezení v tom, že mají právo své bývalé kolonie ovládat a znovu je na sobě učinit závislé. Podobně nemají žádný ohled na přání ukrajinských obyvatel patřit k západní Evropě.
V první válce zabrala jejich vojska maskovaná za dobrovolníky ruskojazyčná území, která pro ně byla hospodářsky a vojensky (zbrojní průmysl navazující na jejich vlastní zbrojní výrobu) důležitá. Pamatuji se na úžas a naprosté ohromení českých Ukrajinců – něco takového od národa, který vnímali jako přátelský a bratrský, nikdy neočekávali. Také jejich ohromné zklamání. Myslím, že takto nějak asi žasli také Češi v roce 1968.
V současné době se schyluje k obsazení Ukrajiny vojensky, nebo možná k přinucení Ukrajiny svá přání o nezávislé zahraniční politice, členství v NATO a EU vzdát. Ukrajinci jsou ovšem dost početný národ a jsou, pokud mohu posoudit, dost hrdí na svůj národ. Od vztahů s Evropou očekávají svůj hospodářský vzestup. Očekávají od Západu podporu a pomoc. Čeká nás všechny dost trpké rozhodování, čemu dáme přednost. Asi jen málokdo v Západní Evropě je ochoten vést regulérní válku s Ruskem a vyslat své jednotky na Ukrajinu. Věříme, že Ukrajina má právo na to, přiklonit se hospodářsky a politicky k Západní Evropě?
Myslím, že zrovna Češi by mohli mít velké pochopení pro národ, který bude (možná?) zrazen svými spojenci a vydán nepříteli, protože nikomu nestojí za to, o něj bojovat. Jistě, spojenci v roce 1938 rozhodnutí udělali se souhlasem Beneše, při obsazení Československa v roce 1968 nikdo pomoc od západu neočekával, vestfálský mír byl přijat s ulehčením, jen málo evangelíků bylo zklamaných, že je západní Evropa odepsala. Přesto myslím, že ukrajinské emoce bychom mohli chápat lépe než třeba Němci nebo Francouzi. Větu o spojencích jsem napsal proto, že Evropa i Rusko garantovali Ukrajině územní nedotknutelnost, pokud se vzdá jaderných zbraní, což Ukrajina přijala a jaderné zbraně s pomocí Západu zničila. Vzdala se tím velkého odstrašujícího prostředku, protože věřila slibům Západu i Ruska a garancím svých hranic.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Asi budeme svědky, že pokud se Ukrajina neubrání, nadejde brzy čas i na další státy střední Evropy. Skandinávské země, Litva, Polsko a Maďarsko zoufale zbrojí, Česká republika pod tlakem komunistů snižuje zbrojní investice. Myslím, že budoucí volby i současný stav jsou o tom, kam chceme patřit. Zda do Evropy, nebo k Rusku. Představa, že můžeme stát chytře stranou, dbát jen o vlastní ekonomické zájmy a být neutrální, je pouhá iluze. Člověk často nemůže mít to nejlepší z obou světů.
Samozřejmě, i když budeme opět ruským satelitem, můžeme žít své životy s Bohem, přijímat od Boha spásu a být šťastní v Kristu. A svět není černobílý, nejde zde o volbu mezi čistým zlem a naprostým dobrem.
Autor: Petr Adamec Datum: 20. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – válka na Ukrajině
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
52 Komentáře
Dan Drápal
Milý Petře, moc děkuji za tento článek!
geras
Touha národa patřit někam, geopolitický kalkul a historické předsudky jsou tři různé věci, a přání tak zůstanou nenaplněna. Vemte příkladem Českou republiku: právně jsme zakotveni v západních strukturách, fakticky jsme bráni jako Východ, který je možno krmit podřadnou stravou a nechat beztrestně britského rowdy ubít řetězem českého manažera. Ono stačí pracovat v západní korporaci. Oč přezíravější musí být vztah Západu k Ukrajincům.
Dejme hlas i Polákům, čím oni podmiňují splnění přání Ukrajinců patřit na Západ. Volyňský masakr byl jednou z nejstrašnějších událostí v novodobých evropských dějinách.
Adam Hladky
Tak zrovna polská kritika chování Ukrajinců za WW2 je vzhledem k polskému antisemitismu za WW2 (Jedwabne) i po ní takové to „v domě oběšence o provaze“.
geras
S tím antisemitismem máte pravdu, ale to přece neznamená že se nestal – stal, a rozsahem a brutalitou mnohokrát převýšil polský antisemitismus.
Jiří Aron
„Myslím, že budoucí volby i současný stav jsou o tom, kam chceme patřit. Zda do Evropy, nebo k Rusku.“
Křesťané v tom mají jasno. Svět opravdu není černobílý. Nepatříme do světa a jeho válek, stejně jako ani Pán Ježíš Kristus do světa nepatřil. Patříme jemu.
Jan 15:19: „Kdybyste patřili světu, svět by miloval, co je jeho. Vy však světu nepatříte, neboť jsem vás ze světa vyvolil, a proto vás svět nenávidí.“
Konečný Fr.
Evropa ale není EU. Já chci Evropu bez EU. A Rusko jako obchodního partnera. Takže SPD nebo Trikolora.
Petr Adamec
Jsme hospodářsky naprosto navázaní na Evropu. Skoro všechno tady patří Němcům a Rakušákům – dodáváme jim součástky. Jsme s nimi prostě provázaní dodavatelskými řetězci… Projděte si krámy, najdete tam kromě vodky nějaký jiný ruský produkt??? Nějaké ruské auto, elektroniku, boty, šaty, jídlo, hodinky, stroje, náklaďáky, vagony, lokomotivy… Rusko kromě nerostného bohatství (a zbraní) nic nevyváží… a do výroby svých zbraní nás nepustí. Projděte si naše hlavní továrny… co z toho by se mohlo napojit na Rusko? Snad škodovka úzce spojená s VW??? Německé a japonské výroby autodílů do západních vozů???? Kolik součástek ve škodovce je fakt originál? Proč tedy chcete mít Rusko jako obchodního partnera???? Máte kromě emocí ještě nějaký jiný důvod??? Z hospodářského hlediska to prostě nejde!!!
A uznávám, že Vám EU vadí. Ale prostě musíte to brát, jak to je. Evropa je EU, aspoň teď. Berte, neberte. Je to balíček – Evropa jen spolu s EU. EU není ideální, ale věřte, že s Ruskem by bylo mnohem hůř. Zkuste zajet na měsíc do Německa a pak na měsíc do Ruska. Pochopíte rozdíl.
geras
Obchodní spolupráce přece jení jen dovoz. Je to i vývoz. A tam hrozí, že až ho zařízneme, tak to od nás koupí Německo levně a Rusku prodá s tučnou marží.
Konečný Fr.
Říkáte nesmysly. Třeba Madeta může vyvážet do Ruska ostošest, pokud nám to nazakážou Němci. Kdybych něco vyráběl, myslíte že bych to prodal Němcům, aby to oni prodali do Ruska se ziskem. To bych musel být hlupák. Nevím proč bychom měli dovážet něco z Ruska. To jsou nesmysly , co tvrdíte, nemá to logiku. Základní věc je , že EU je totalitní spolek a v roce 1989 jsme se totality zbavili a Vy teď novou totalitu propagujete. Nezlobte se, ale , jste mimo, možná upřímně. Pokud vědomě podporujete totalitu, tak dobře, je to Vaše volba.
Miroslav Kantor
Tak mimo je spíše ten, kdo srovnává bolševickou totalitu s“totalitou“ EU. A ohánět se sýrky z madety je už opravdu k popukani.
Petr Adamec
Víte… EU není ideál, ovšem je to velmi dobré řešení. Lepší než vztah s Ruskem. Rusko nás nikdy jako já ty pán nepřijme. Jsme pro ně malinká země, která byla dříve jejich kolonií a měla by tak i zůstat.
Třeba ty jogurty…musí být v lednici. Vámi proklínaná EU umožňuje volný pohyb zboží. Takže snadno vyvezete jogurty po EU do 24 hodin skoro kamkoli. Dělal jsem kdysi pro sýrárnu…dříve dovést kamion sýra do Maďarska trvalo přes 2 hranice 4 dny až týden. Osobákem tam jste za 6 hodin… Celníci, kontroly, fronty… Rusko je veliké…ten jogurt tam nedovezete… Musíte ho vyrobit na místě. Navíc se tam moc neprodává a nejí. Dovážíme z Ruska ropu, plyn, železnou rudu. Vyvážet tam budeme co??? Skoro všechno mohou mít lepší a levnější odjinud. Téměř nic nevyrábíme, co vyrábíme sami a koncový produkt. Snad jen škodovky (montážní závod v Rusku), plné koncernové technologie. Bez koncernu WV by to nešlo ani minutu. To znamená bez EU. Proč myslíte, že je EU??? Kvůli ekonomické kooperaci. Vyráběli bychom škodovky, pokud by nebyla EU??? Těžko. Jsme ekonomicky jednou ze spolkových zemí Německa.
Uznávám, že nepotřebujeme všichni tak vysokou životní úroveň. Ovšem těžko Vám to většina odhlasuje ve volbách. Většina chce západní platy… (které nemáme – zatím jen 50%). A i kdyby to chviličku většina rozhodla že ne, dlouhodobě lidé stejně budou chtít raději kooperaci s ekonomicky rozvinutým západem – tedy EU. EU je především ta ekonomická kooperace. Představíte si, že všichni okolo budou mít jen 30-50% peněz na výplatě než teď? A že budou spokojení??? Že se uživí? Ceny budou stejné…spíše vyšší. Na Ukrajině je jídlo podstatně dražší než tady. A platy mnohem menší. I u nás je jídlo dražší než v Německu. Bez EU to bude horší. Máme cca 10% chudých. Bez EU jich bude 30-50%. Vzteklí, nespokojení, zadlužení, hladoví … Raději nedomýšlet…
Konečný Fr.
Špatně jste mne pochopil. Myslil jsem Rusko jako obchodního partnera, to znamená já pán – ty pán. O vztahu Česka a EU platí naopak – my páni(EU) a vy držte ústa.
pavel v
Zkuste si představit, že by vám vyloupili dům a já v roli vyšetřujícího policisty bych vám řekl: „Nelpěte na svých věcech. Když nebude lpět na věcech tohoto světa, loupež vašich věcí se vás nedotkne. Vy přece patříte Kristu, tak se netrapte, že vám někdo ukradl věci, které k životu potřebujete.“ Asi byste mi řekl: „Člověče, vy jste se zbláznil.“
Nestačí si jen přečíst něco v Písmu. Bible není kuchařka s informacemi, jak se zachovat v každé životní situaci. Nelze si ani představit knihu, která by všechny možné životní situace popisovala. Bible pouze nastiňuje metody myšlení, avšak konkrétní rozhodnutí musí křesťan udělat sám. A není to vždy jednoduché. Velmi často si nejsme jisti, zda to, co děláme, je v souladu s Boží vůlí. Mudrý člověk žije v neustálých pochybnostech. Hlupák rychle nachází jednoduchá řešení složitých problémů, protože je povrchní.
Jiří Aron
Nerozumím Vašemu podobenství o vyšetřujícím policistovi. Mám tomu rozumět tak, že můj vyloupený dům je Ukrajina, Vy jste vyšetřující policista a ten lupič je pan Putin, podle Vašeho dnešního prvního komentáře? Není to jakýsi zjednodušující, povrchní či dokonce převrácený obraz pravdy o tom, komu křesťan patří a komu nepatří?
pavel v
Ten vyloupený dům je skutečně váš (žádná Ukrajina). Lupič je neznámý. Chtěl jsem vám naznačit, že obecné řeči o tom, že patříte Kristu, nejsou řešením konkrétní životní události ve vašem životě. Od policisty očekáváte, že se bude snažit vypátrat, kdo vás vyloupil, abyste dostal své věci nazpět. Pokud vás policista odbude, že nemáte lpět na věcech tohoto (zkaženého) světa a že tedy není důvod, aby po nich pátral, snad se vám rozbřeskne, že vaše obecné řeči ve smyslu, že nepatříte tomuto světu, se ukážou jako falešné. Chtěl jsem vám ukázat, že když ten policista bude okázale ignorovat křivdu, která vám vyloupením domu byla způsobena, bude se podobat vám, který okázale ignorujete křivdy, které se dějí jiným.
pavel v
Plně souhlasím. Křesťan by se měl postavit proti bezpráví. Když to neudělá, stává se jeho spoluviníkem. Samozřejmě, že jeho vina je dána jeho možnostmi věc ovlivnit. Pokud jsou jeho možnosti nulové, je nulová i jeho vina. Ale i malý příspěvek v odporu proti bezpráví má svůj význam.
Co konkrétního tedy v dané věci může podniknout křesťan v České republice? Může informovat své přátele a známé, že se Rusko na Ukrajině dopouští bezpráví a informovat je, kteří čestí politici podporují zdroj bezpráví – prezidenta Putina. Může podpořit politiky, kteří stojí na straně Ukrajiny.
Mnichovská dohoda je zářným příkladem, jak by křesťané jednat neměli. Pacifismus je v příkrém rozporu s křesťanskou naukou. Pacifismus je způsob, jak skrýt podlost do líbivých slov. Kdo chce žít podle evangelia, musí se smířit s tím, že se vystaví nebezpečí. Říkat pravdu je nebezpečné.
Konečný Fr.
Majdan je dílem USA a EU s cílem svrhnout režim na Ukrajině a na Krymu vybudovat americkou základnu. Takže agresor není Putin. Rusko hájí svoji zemi proti darebákům.
pavel v
Pokud by stávající politický režim byl ze strany USA a EU Ukrajině opravdu vnucen, musely by tam mít tyto mocnosti své vojáky – svou donucovací sílu. Nic takového tam nemají. Na Ukrajině proběhly zcela demokratické a svobodné volby. Vláda, která z nich vzešla, tedy není ani USA ani EU poplatná. Kdyby Ukrajinci chtěli, mohli si zvolit vládu nakloněnou Rusku. Západ Rusko neohrožuje. Je to přesně naopak. Západ po skončení studené války Rusku zadarmo odevzdal své nejmodernější technologie. Mám na mysli výrobu čipů a počítačů, kde bylo Rusko technicky zcela zaostalé.
Konečný Fr.
Je třeba si uvědomit, že agresorem jsou USA, kteří chtějí hnát Ukrajince proti Rusům. Jestliže armády NATO se houfují u ruských hranic, musí na to Rusové reagovat. To je jako kdyby ruské armády byly v Mexiku na hranicích s USA a někdo tvrdil, že USA ohrožuje Rusko – směšné. Vrbětická pohádka je jasná – jejím cílem je vyvolat rusofobii. Na všechno to křesťan nesmí naskakovat a nebýt na straně agresorů. USA by rády poroučely celému světu a Rusko a Čína se jim nechtějí podrobit a tím narušují celosvětovou totalitu, kterou si nikdo nemůže přát. Se Západem máme velice špatné zkušenosti, na to bychom neměli zapomínat. Rusko není Sovětský svaz, kam byl marxismus importován ze Západu, jehož současnou ideologii je neomarxismus. Normální Čech by za zájmy USA nebo EU proti Rusku bojovat nešel. Stejně tak i naši předkové na východní frontě přebíhali k Sovětům, nechtěli bojovat za Němce, kteří je považovali za méněcennou rasu. Rusko je dnes v pozici deseti statečných, kteří bojují proti bandě podvodníků a padouchů. Jsem na jejich straně proti totalitnímu Západu a klidně se dám přesvědčit o opaku, ale pravdou a ne lží.
pavel v
Stejnou logiku jako vy měli komunisté. S oblibou tvrdili, že Západ porušuje lidská práva, přestože v „socialistickém táboře“ bylo mnoho politických vězňů, zatímco na Západě žádní. Vaše slova jsou lež a nestoudnost.
Miroslav Kantor
USA agresor? Důkaz? Vaše domněnky vydávané za fakta mě nezajímají. Celosvětová totalita je co? Snad jedině ve vaší hlavě 😁marxismus importován že Západu? Lenin nebyl Rus? A perlička na konec Rusko ad deset statečných? Mluvte něco o pravdě ale sám píšete nesmysly. Připomínáte mi Rudé právo za socialismu.
geras
Nastudujte si, kde žili a psali Marx a Engels. Na Západě.
Miroslav Kantor
První, kdo v praxi „uskutečnil“ marxistické bláboly byli Rusové, ne Západ.
Konečný Fr.
Hitler se snažil ovládnout celý svět. Nevím zda jsou USA velmoc č.1, ale každopádně jí chtějí být a mít vše pod kontrolou. Odmítá je poslouchat Rusko a Čína. Když to nejde po dobrém, tak by to rádi zkusili po zlém. Že chtějí zarazit zarazit obchod s plynem Rusku jistě víte. A co jiného je vyhrožování, než agrese.
Konečný Fr.
A co polapení agenti CIA, kteří chtěli zabít Lukašenka – to pro Vás není důkaz? To je perfektní důkaz americké agrese na rozdíl od podezření z Vrbětic bez důkazů.
Miroslav Kantor
Lukašenko si vyrábí „agenty“ už.nekolik měsíců. Jestliže vy věříte diktátorovi, jenž máma ruce krev, je vaše volba. Vy patříte do BIS, že znáte všechna fakta? Bez důkazů Vrbětice je pouze vaše domněnka nebo notičky z Moskvy
Karel Krejčí
V některých minulých komentářích byla zmíněna úvaha na téma, jak Hitler v Německu mohl zmanipulovat lid do té míry, že byli ochotni rozpoutat celosvětovou válku. Je nějaký rozdíl v manipulovatelnosti v současné době? Snad pouze jinými státy, jinými pakty, jinými způsoby, jinými politiky. Aby se příští generace nepodivovaly stejným způsobem nad námi, jak jsme se nechali podobně zmanipulovat i my. Jsme nepoučitelní a naivní …
pavel v
Jak Hitler manipuloval? Vytvořil pocit ohrožení a strachu, že Židé chtějí ovládnout svět. Jak manipuluje Miloš Zeman? Podle něj naši kulturu založenou na křesťanských základech ohrožují muslimové – to samé v modrém.
Konečný Fr.
Nacisté vykládali pohádku o Červené karkulce tak, že ten vlk s vyceněnými zuby jsou Židé. A u nás se nejspíše vlk nahradí ruským medvědem.
Jan Klavaňa
Osobně jsem přesvědčen, že jediným rozumným řešením je vyhlásit Rusku válku bez ohledu, jak se k tomu postaví naši spojenci. A protože nemáme brannou povinnost, měli by jít pastoři, kněží a kazatelé příkladem a narukovat a vést k tomu i své sbory. Budeme bojovat na mořích a oceánech, budeme s velkým sebevědomím bojovat ve vzduchu. Budeme bojovat na plážích, na polích, v ulicích měst i v kopcích, ale nikdy se nevzdáme! A ti, kteří bojovat nemohou, by měli učinit alespoň hodně silné prohlášení, až by se Putinovi zatočila hlava!
pavel v
Ta se mu točí již nyní, protože cítí, že jeho dny jsou sečteny. Brežněvova říše se zdála být neporazitelnou a nakonec se zhroutila díky svým vnitřním problémům sama. Mějte trpělivost, říše zla založená na lži dříve či později padne.
Konečný Fr.
A víte, že Abraham si zvolil neúrodnou horskou krajinu a ne úrodnou nížinu a Bůh mu požehnal? Křesťan vždy preferuje svobodu před hmotnými statky. Stejně půjde životní úroveň dolů. Já skutečně nestojím o nějaké technické zázraky. Stačí mobil z Číny, elekroauto určitě nechci. To už bych si raději koupil ruský benziňák. Když se lidský výměšek obalí toaletním papírem tak vznikne balíček a ten pak putuje potrubím. To mě napadlo k tomu balíčku. Zažili jsme totalitu komunistickou východní a teď přichází západní. A ta může být ještě horší. Co si lidé zvolí , to budou mít.
Jiří Aron
Už Vám rozumím víc, co jste tím myslel a děkuji za vysvětlení.
Co jsem myslel já: reagoval jsem na myšlenky pana Adamce, který dává křesťanům na výběr, do kterého aktuálního politického bloku chtějí patřit. A že existuje jiná a mnohem lepší volba, se kterou pan Adamec ani Vy vůbec nepočítáte.
(P.S: Když jsme u těch křivd, tak na Ukrajině se děly a dějí dodnes křivdy a bezpráví. Ukrajinci, Rusové, Poláci, Němci, Židé, viníci i oběti. Např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Volyňský_masakr nebo nedávno ten masakr v Oděse https://cs.wikipedia.org/wiki/Požár_budovy_odborů_v_Oděse. Na světě není člověk, ‚vyšetřující policista‘ který by to všechno dokázal navzájem rozsoudit.)
Petr Adamec
Věřím, že tím, že přijmu Krista a stanu se jeho učedníkem, tak ještě neodcházím do nebe. Události tohoto světa se mne týkají méně – jsou už méně důležité. Ovšem na druhou stranu i na těch méně důležitých věcech mně záleží nějak víc. Třeba za 2. sv. války mnoho křesťanů ukrývalo židy. Neměli postoj, že se jich politika netýká, že jsou křesťané. Ještě víc z nich se modlilo za konec války… Nechci nikoho soudit, každý člověk je nastavený jinak. Ale nezdá se mi v pořádku, kdyby mezi křesťany bylo normou, že je události okolo, jako třeba probíhající boje a hrozící eskalace na Ukrajině, nezajímají. Neměli bychom se třeba (někteří) modlit? Nevidím jako lepší cestu, si toho nevšímat. Když třeba vidím každý den přátele z Ukrajiny a vidím jejich stres a obavy o rodinu. Měl bych jim radit, ať si toho nevšímají, když jsou křesťané?
Konečný Fr.
Ukrajinci si měli udržovat dobré vztahy s Ruskem a mohli se mít určitě lépe než nyní a ještě je to stálo mnoho padlých v konfliktu. Nechali se vyhecovat proti Rusku a takhle to dopadlo.
pavel v
Čechoslováci udržovali dobré vztahy s Ruskem a těžce na to doplatili. V roce 1935 prezident Beneš uzavřel se Stalinem smlouvu, že nás Sovětský svaz bude bránit proti Hitlerovi. Poté, co v březnu 1939 Hitler obsadil celé Československo, Stalin s ním v srpnu 1939 uzavřel spojeneckou smlouvu (pakt Molotov – Ribbentrop) a na základě této smlouvy pak Němci s Rusy zahájili druhou světovou válku společným přepadením Polska. Je pravdou, že pomoc Sovětského svazu byla vázána na Francii, nic to však nemění na faktu, že Rusové Československo zradili. V Mnichově Anglie a Francie obětovaly Hitlerovi naše Sudety, ale nikdy se nestaly Hitlerovými spojenci.
Petr Adamec
Promluvte si s 10 Ukrajinci a pak suďte. Ukrajinci prostě chtěli větší svobodu a ekonomické vztahy se západem, kam houfně jezdili pracovat. Svržení Janukovyče nebylo vyprovokované Západem, šlo o ošklivý režim plný korupce a útlaku. Mluvil jsem s několika místními pastory, kteří se tehdejší revoluce účastnili. Široké ekonomické vazby s Ruskem měli, neočekávali vůbec, že by měly končit. Chtěli rozhodně s Ruskem nadále kooperovat. Doufali, že budou jakýsi most mezi Ruskem a Západem. Jen chtěli prostě lepší život. Ekonomicky to tam bylo velice, velice špatné. Platy třeba na úrovni 25% českých a jídlo a mnoho jiného dražší. Navíc celkem nefunkční stát.
Po válce s Ruskem ještě horší. Ovšem třeba na Krymu po obsazení Rusy tam starobní důchody klesly na třetinu… S Ruskem by na tom rozhodně nebyli lépe. Rusko je na tom ekonomicky dost zle a bude ještě hůř. Rubl klesá. Proč myslíte, že bohatí Rusové své peníze parkují v Praze a jinde na západě?? Takto stejně si asi myslí někteří Rusové, že listopadová revoluce v Česku byla vyprovokovaná Západem a češi se dali přesvědčit a že by s Ruskem na tom byli mnohem lépe…
Jiří Aron
Souhlasím, za Ukrajinu by se měli (někteří) modlit. Strachu z Rusů rozumím nejen díky Vašemu článku o bránící se Ukrajině. Nepsal jsem nikde, že se nezajímám o události na Ukrajině. Na základě čeho si to myslíte prosím?
Měl by nás přece stejně tak zajímat strach opačný. Po Majdanské revoluci obrovsky narostl ve veřejném prostoru na Ukrajině obdiv a sympatie k nacismu. Zkuste např. dát do vyhledávače obrázků slova nazi parade Ukraine (nacistické pochody na Ukrajině). Nebo jinde se dozvíte, že po válečných zločincích Banderovi a Petljurovi nyní pojmenovávají ukrajinské ulice, náměstí a staví se jim pomníky – https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5076191,00.html. Na Ukrajině se děly za války hrozné věci a takto i ta druhá strana, Židé a Rusové, i oni prožívají stres a obavy o rodinu v době veřejného oslavování těchto událostí. Jak píšete: svět není černobílý, nejde zde o volbu mezi čistým zlem a naprostým dobrem.
Petr Adamec
Máte rozhodně pravdu, ukrajinský nacionalizmus je hrozbou. Na Ukrajině žijí i Rusové a trochu se obávají. Ovšem ještě jsem nepotkal ukrajinského Rusa, který by vítal válku s Ruskem, jistě ale takoví budou. myslím,že kdyby nebylo probíhající války s Ruskem, nacionalizmus by zde byl menší. Uprostřed bojů není čas na vyváženost, tam jde jen o to, povzbudit populaci k boji všemi prostředky. Myslím, že za desítek milionů mrtvých na Ukrajině při genocidě a následného mnohaletého trvalého démonizování všech ukrajinských nacionalistů nelze Ukrajinu za historickou neobjektivitu moc odsuzovat. Ukrajina potřebuje objevit svou historii a pravdivé znovuobjevení svých postav (sporných, nečernobílých, ovšem ve složitých dobách) k tomu vede. Viz hysterické reakce Ruska na pomník banderovcům v Řeporyjích. Oslava zločinců je jistě ošklivá, na obou stranách. Kolik je v Rusku oslav a pomníků Lenina a Stalina? Oslav a pomníků sovětských maršálů z 2. sv. války, kteří si své velitelské posty získali genocidním vražděním civilistů ve 20. a 30. letech? Snad se ale shodneme na tom, že by zde válka být neměla? A Ukrajinci by měli mít právo na sebeurčení? A že se za to lze modlit?
Jiří Aron
Ano, všichni mají právo na sebeurčení a bez války. Jak většinoví Ukrajinci tak i rusky mluvící občané, odhadem 30% obyvatelstva Ukrajiny. Vojenské násilné obsazení ruskojazyčných částí rozhodně nepovede k míru a k usmíření. Řešením je federace nebo jiné úplné a trvalé, pokojné oddělení území s ruským obyvatelstvem.
Modleme se tedy. A ujistěte se, co vlastně chcete. Závěr tj. celkové vyznění Vašeho článku přináší totiž opak modlitby: je to lítost na tím, jak ČR málo zbrojí, v porovnání se „skandinávskými zeměmi, Litvou, Polskem a Maďarskem“.
Zed
Pro pořádek: Památník v Řeporyjích není Banderovcům, ale Vlasovcům.
pavel v
Pane Arone,
ani Volyňský masakr, ani požár budovy odborů v Oděse nemají žádnou souvislost s agresivní válkou Ruska vůči Ukrajině. Ukrajina byla napadena, brání se a je v právu. Z křesťanského hlediska je naprostým nesmyslem promítat do nynějšího vztahu mezi státy historické křivdy. To by pak nikdy neskončil řetěz vzájemné pomsty. Jestliže je Rusko agresorem, není potřeba žádného policisty, aby něco vyšetřoval – věc je zcela jasná.
Jestli vám šlo o vylíčení Ukrajinců jako morálně pokleslého národa, pak si přečtěte toto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Masakr_na_%C5%A0v%C3%A9dsk%C3%BDch_%C5%A1anc%C3%ADch
Jiří Aron
Není náhodou ta válka i o tom, že Ukrajina chce silou získat nazpět ruskojazyčná území Donbasu/Doněcku? Rusko zase chce silou udržet Krym – to asi máte na mysli tou agresivní válkou vůči Ukrajině. Neonacistické sympatie na současné Ukrajině mi brání zaujmout vaše jednoznačné stanovisko.
Váš poslední argument je velmi klamavý. Za ten hrozný incident v Přerově se stydíme a panu Pazúrovi rozhodně nestavíme pomníky a nepojmenováváme po něm náměstí či ulice.
pavel v
Pane Arone, píšete, že je na Ukrajině neonacismus, že jsou tam stavěny pomníky lidem, kteří spolupracovali s nacisty. Cožpak Rusové s nimi nespolupracovali? Vždyť Rusové s Němci jako spojenci zahájili druhou světovou válku přepadením Polska na základě paktu Molotov-Ribbentrop. Stalina, který to měl na svědomí, dodnes adoruje 40% Rusů. Nacismus je nacionální socialismus. Dnešní Rusko má stejný systém jako hitlerovské Německo. Je hluboce nacionalistické. Je řízeno vůdcem s neomezenou vládou. Tomuto vůdci jsou podřízeni ruští oligarchové. Kdo neuposlechne, o majetek přijde. Ruský vůdce posílá vrahy na novináře a politické oponenty nebo jim nedovolí kandidovat ve volbách. Dělá snad něco podobného Zelenskyj?
Za válku na Donbasu viníte Ukrajinu, když agresorem bylo Rusko. Stejně tak v případě Krymu. Tam Rusové poloostrov nejprve vojensky přepadli a až poté tam vyhlásili referendum. To referendum nebylo regulérní a žádný stát je neuznal. Regulérní by bylo, kdyby se referendum na Krymu uspořádalo se souhlasem Ukrajiny pod mezinárodním dohledem, se svobodným dialogem z obou stran. Je jasné, že obsazení Krymu ruskou armádou zabránilo, aby ti, co nechtěli odtržení, mohli svobodně říci svůj názor.
Jiří Aron
Ten nynější ukrajinský neonacionalismus je faktem. Stejně jako to, že se tam nyní po válečných zločincích pojmenovávají náměstí, ulice, staví se jim muzea a pomníky a jejich podobizny se nosí v pochodňových průvodech s další neonacistickou symbolikou . Viz Google obrázky „torchlight parades ukraine“. Je tam něco špatně. Existuje nyní nějaká podobná země? Napsal jsem, že tyto neonacistické sympatie současné Ukrajiny mi brání zaujmout Vaše jednoznačné stanovisko v národnostním sporu Ukrajinců a Rusů.
Spory o to, kdo si začal či nezačal 2. světovou válku nebo válku na Donbasu nebo Krym, s Vámi řešit nehodlám. Navíc když píšete, že v tom máte 100% jasno.
Petr Adamec
Víte… EU není ideál, ovšem je to velmi dobré řešení. Lepší než vztah s Ruskem. Rusko nás nikdy jako já ty pán nepřijme. Jsme pro ně malinká země, která byla dříve jejich kolonií a měla by tak i zůstat.
Třeba ty jogurty…musí být v lednici. Vámi proklínaná EU umožňuje volný pohyb zboží. Takže snadno vyvezete jogurty po EU do 24 hodin skoro kamkoli. Dělal jsem kdysi pro sýrárnu…dříve dovést kamion sýra do Maďarska trvalo přes 2 hranice 4 dny až týden. Osobákem tam jste za 6 hodin… Celníci, kontroly, fronty… Rusko je veliké…ten jogurt tam nedovezete… Musíte ho vyrobit na místě. Navíc se tam moc neprodává a nejí. Dovážíme z Ruska ropu, plyn, železnou rudu. Vyvážet tam budeme co??? Skoro všechno mohou mít lepší a levnější odjinud. Téměř nic nevyrábíme, co vyrábíme sami a koncový produkt. Snad jen škodovky (montážní závod v Rusku), plné koncernové technologie. Bez koncernu WV by to nešlo ani minutu. To znamená bez EU. Proč myslíte, že je EU??? Kvůli ekonomické kooperaci. Vyráběli bychom škodovky, pokud by nebyla EU??? Těžko. Jsme ekonomicky jednou ze spolkových zemí Německa.
Uznávám, že nepotřebujeme všichni tak vysokou životní úroveň. Ovšem těžko Vám to většina odhlasuje ve volbách. Většina chce západní platy… (které nemáme – zatím jen 50%). A i kdyby to chviličku většina rozhodla že ne, dlouhodobě lidé stejně budou chtít raději kooperaci s ekonomicky rozvinutým západem – tedy EU. EU je především ta ekonomická kooperace. Představíte si, že všichni okolo budou mít jen 30-50% peněz na výplatě než teď? A že budou spokojení??? Že se uživí? Ceny budou stejné…spíše vyšší. Na Ukrajině je jídlo podstatně dražší než tady. A platy mnohem menší. I u nás je jídlo dražší než v Německu. Bez EU to bude horší. Máme cca 10% chudých. Bez EU jich bude 30-50%. Vzteklí, nespokojení, zadlužení, hladoví … Raději nedomýšlet…
Konečný Fr.
To byla písnička a zaklínadlo komunistů – zvyšování životní úrovně pracujícího lidu.
pavel v
Vy mluvíte jako člověk, který prodal, co má a pak ty peníze rozdal chudým. Jste nyní bezdomovec? Jestli jste nespokojen s příliš vysokou životní úrovní, odstěhujte se do Ruska. Tam budete mít přibližně poloviční příjem než v ČR a nebude vás obtěžovat zbytečně vysoká životní úroveň.
Petr Adamec
No a co? Většina lidí se chce mít lépe. Část je jen rozmazlená a chtivá majetku. Část je vážně chudá. Zeptejte se někoho takového – třeba samoživitelky se 3 dětmi – jestli by chtěla mít poloviční příjem a dražší jídlo, pokud by se zbavila ohavné EU a mohla mít vztahy s Ruskem, schválně, co Vám řekne?
V Rusku a na Ukrajině je to stejné, také se chtějí mít lépe. Kolik z nich tady dře, aby uživili doma rodiny? Kolik z Čechů a zápaďáků dře v nekvalifikovaných pozicích v Rusku a na Ukrajině, aby uživili doma rodiny???
Petr Adamec
No a co? Většina lidí se chce mít lépe. Část je jen rozmazlená a chtivá majetku. Část je vážně chudá. Zeptejte se někoho takového – třeba samoživitelky se 3 dětmi – jestli by chtěla mít poloviční příjem a dražší jídlo, pokud by se zbavila ohavné EU a mohla mít vztahy s Ruskem, schválně, co Vám řekne?
V Rusku a na Ukrajině je to stejné, také se chtějí mít lépe. Kolik z nich tady dře, aby uživili doma rodiny? Kolik z Čechů a zápaďáků dře v nekvalifikovaných pozicích v Rusku a na Ukrajině, aby uživili doma rodiny???
Eva Hájková
Určitě se všichni chtějí mít lépe (pokud na tom nejsou příliš dobře). Rozdíl bude patrně v tom, že někteří lidé jsou kvůli tomu, aby uživili své rodiny, ochotni odejít pracovat do zahraničí, zatímco jiní dají přednost takovému domácímu režimu, který jim umožní uživit se doma.
Eva Hájková
A ještě k příspěvku pana Adamce z 25. dubna 2021 1:04.
Máte pravdu. Revoluce (i kontrarevoluce, popřípadě jiné převraty) vznikají daleko častěji kvůli materiálním problémům lidí než z idealistických důvodů.