Dnes se konalo první zasedání koordinační rady štábu Sviatlany Cichanouské, která má za cíl připravit pokojné předání vlády. Na tiskové konferenci pak oznámili, jak budou dále postupovat, jaké si kladou cíle apod. V následujících dnech uvidíme, jak si povedou, první dojmy z nich jsou příznivé.
Lukašenko se o nich ovšem vyjádřil, že je to tlupa ublížených, zklamaných lidí, bývalých kriminálníků, zneuznaných politiků a otevřených fašistů. Zklamaná – to by mohla být Hanna Sieviaryniec, učitelka, kterou vyhodili ze školy? Bývalý kriminálník – obránce lidských práv Ales Bialiacki? Zneuznaný politik – bývalý ministr kultury Pavel Latuška? Koho ale myslel otevřenými fašisty, těžko říci. Také Lukašenko „zveřejnil volební program S. Cichanouské“, v němž našel spoustu věcí, poškozujících bělorusko-ruské vztahy a zájmy běloruských občanů. Cichanouskaja ovšem žádný program nepublikovala a už vůbec ne takový. Je to další Lukašenkův výmysl.
Vážnější je, že Lukašenko převedl armádu k západní hranici Běloruska a uvedl ji do bojové pohotovosti. Zjistil totiž prý – a je to nezpochybnitelné – že existují plány na destabilizaci země ze zahraniční. To on potřebuje, aby případně mohl požádat o ruskou pomoc, protože Bělorusko má s Ruskem dohodu o vzájemné vojenské pomoci v případě vnějšího ohrožení jednoho ze států, ale ne při vnitřním ohrožení. Na potlačení vnitrostátních problémů Putina teoreticky pozvat nemůže, pokud ale půjde o nebezpečí ze zahraničí, to už je jiná!
Lukašenko také dnes vyznamenal 30 příslušníků ozbrojených sil, kteří se podíleli na zásazích v prvních dnech protestů a stříleli do lidí, bili je a mučili.
V Minsku přistálo letadlo ruské federální bezpečnostní služby. Kdo jím přiletěl a proč není jasné, údajně kdosi přiletěl na oslavu narozenin ruského ambasadora…
Ve městech po celé zemi se znovu konaly mnohatisícové demonstrace a další podniky se zapojily do stávky.
Ve dvou městech dnes proběhly prolukašenkovské demonstrace – opět na ně lidi sváželi autobusy z široka daleka. Na internetu se objevil potají natočený záznam nácviku provolávání prolukašenkovských hesel po cestě v autobusu. V Homelu jedna dáma prohlásila: „I v Evropě nám závidí! Já mám dceru v Německu a tam říkají: My tak mít Lukašenka, to by tady byl jiný pořádek!“
Podle upřesněných informací prý během zásahů nebo na jejich následky zemřelo 5 lidí, 7 jich je ve vážném stavu v nemocnicích; ve věznicích zůstává 44 zadržených a asi 52 je od začátku demonstrací nezvěstných (to může znamenat cokoliv; mohou být ve vězení, v nemocnici a bohužel i mrtví; nejpravděpodobnější ale je, že jsou zavření, demonstrantům dali většinou 8–12 dnů vězení a většinou se neobtěžují nikoho informovat, koho a kde zavřeli).
V Hrodně městský úřad vyšel vstříc demonstrantům: propustili všechny zadržené kromě dvou, proti nimž bylo zahájeno trestní řízení; milice se omluvila lidem zadrženým během demonstrací; hrodenské studio státní televize začalo ukazovat přenosy z demonstrací, svědectví lidí, kteří byli zranění na ulicích nebo mučení ve vězení; bylo přislíbeno, že nebudou trestat stávkující. Je to první město, kde vlastně protestující převzali moc.
V pondělí a v úterý vyšli z vězení dva naši bratři, mí přátelé. Nevěděla jsem, že jsou zavření. Protestanta Zmitra Chviedaruka zavřeli ještě před volbami za to, že vyfotil otvor ve volební urně, kterým bylo možné vkládat nebo vytahovat volební lístky bez porušení pečetě. O okolnostech zadržení katolíka Jauhena Vaskoviče nic nevím. On ale pracuje jako novinář, tak to pravděpodobně souvisí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Olga (z bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme) Datum: 19. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – protesty v Bělorusku