Ostrava – Více práce než obvykle má nyní v době druhé vlny epidemie nového koronaviru nemocniční kaplan Václav Tomiczek. Působí hned ve dvou ostravských nemocnicích. Pro pacienty s nemocí covid-19, hlavně pro ty umírající, je často jedinou návštěvou. Často tak funguje jako prostředník mezi pacientem a jeho nejbližšími. „Pacienti s covidem ve vážném stavu či umírající velmi špatně snášejí odloučení od rodin a to, že s nimi nemohou být,“ řekl.
Tomiczek navštěvuje pacienty Vítkovické nemocnice a Fakultní nemocnice Ostrava. Jako jeden z mála lidí, kteří nejsou členy lékařského personálu, dochází i na infekční covidová oddělení za pacienty s covidem, kteří jsou ve velmi vážném stavu. „Je potřeba dodržet všechny standardy vyžadované předpisy nemocnice. V praxi to tedy znamená ochranný oděv, brýle, štít, respirátor FFP3,“ řekl.
Vyrovnávat se také musí se svým vlastním strachem. „Pociťujeme ho. Člověk se s ním ale musí naučit žít. Vždy máte někde vzadu v hlavě obavy, ale nemohu si je příliš připouštět. Na druhou stranu se domnívám, že při používání všech potřebných ochranných pomůcek jsme v nemocnici možná lépe chráněni než ve veřejném prostoru, v ochodech či v MHD,“ řekl.
Počet navštívených pacientů je podle něj v posledních měsících mírně vyšší. „Hlavně proto, že mi často volají rodinní příslušníci, kteří z důvodu zákazu návštěv dlouhou dobu neviděli svého nemocného blízkého, a tak prosí o mou návštěvu, popřípadě modlitbu či svátostnou službu. Stávám se tedy občas jakýmsi prostředníkem, což ovšem pro ty lidi rád udělám, a domnívám se, že mí kolegové v ostatních nemocnicích to mají podobně,“ řekl.
Sám vnímá, že se společnost nachází ve velmi náročném období. „Většina z nás kaplanů také nějak působí i ve svých farnostech, sborech, společenstvích, které v této době tvrdě postihl lockdown. Nemůžeme se scházet k modlitbě, navzájem se podporovat, slavit bohoslužby. O to je to obtížnější, protože se zátěž všech kumuluje. Snažíme se být alespoň na telefonu nebo v rámci komunikačních internetových skupin. O to více pak doceňuji rozhovor s někým blízkým a podporu rodiny i přátel,“ řekl.
Fungování nemocničních kaplanů v jednotlivých nemocnicích se podle něj v detailech liší. Ve velké většině nemocnic ale působí i v době epidemie bez výrazného omezení. Například Tomiczek ve Fakultní nemocnici Ostrava na necovidová oddělení dochází v podstatě v nezměněném režimu pravidelných návštěv nebo na přání zaměstnanců, pacientů či jejich rodinných příslušníků. „Co se týče oddělení pro pacienty s covidem, je mi umožněno docházet jednorázově za pacienty ve velmi vážném stavu,“ zakončil.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 19. listopad 2020 Foto: Wikimedia Commons – Mestská nemocnice Ostrava