Praha – Návrhy skupiny poslanců opozičního hnutí ANO na určité omezení výše peněžitých náhrad pro církve v takzvaných církevních restitucích u koaliční vlády Petra Fialy (ODS) narazily. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Kvůli nynější vyšší míře růstu cen chtějí předkladatelé změnit pravidla každoroční valorizace těchto náhrad, která nyní odrážejí inflaci. Nabídli ve dvou variantách stanovení pevné inflační doložky, od čehož si slibují rozpočtové úspory. Kabinet podle podkladů svůj nesouhlas zdůvodnil porušením smluv, které stát v minulosti s církvemi k majetkovému vyrovnání uzavřel. Návrhy nyní dostane Parlament.
Navrhované změny zákona by podle vládních legislativců představovaly zásah do právního principu, podle kterého se dohody mají dodržovat. „Je potřeba si uvědomit, že je zákon o církevních restitucích, ale tyhle náhrady jsou potom nejen v zákoně, ale s každou církví a náboženskou společností je uzavřena smlouva se státem, která také obsahuje tuto doložku,“ řekl Šalomoun. Návrh by podle něj byl protiústavní.
SOUVISEJÍCÍ – Návrhy ANO na omezení výše peněžitých náhrad pro církve vláda asi odmítne
Peněžité náhrady, jejichž výši zakotvil příslušný zákon, dostávají církve ve splátkách za dříve znárodněný majetek, který jim stát nevydal. Nesplacené částky se podle zákona každoročně zvyšují o míru roční inflace vždy pro předminulý rok. „Aktuální míra inflace zcela přesahuje jakákoliv realistická očekávání autorů zákona (o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi) a přináší v konečném efektu obtížně udržitelné důsledky pro stav veřejného financování v České republice,“ napsali autoři do zdůvodnění obou novel.
První předloha by zvyšovala nesplacené částky náhrad každoročně o 2,26 procenta. Odpovídá to podle předkladatelů průměrné inflaci za deset předcházejících let, kdy zákon o takzvaných církevních restitucích nabyl účinnosti, tedy z let 2002 až 2011. Stát by příští rok podle zdůvodnění ušetřil šest až 6,5 miliardy korun. Druhá z novel by stanovila inflační doložku 3,23 procenta. Jde podle autorů o průměrnou inflaci v letech 2013 až 2022. Úsporu ve státním rozpočtu pro rok 2024 předkladatelé odhadli asi na šest miliard korun. Navrhovaná řešení by podle vládních legislativců byla do budoucna pro státní rozpočet riziková, když inflační cíl České národní banky představuje dvě procenta.
Diskuse o restitucích církevního majetku dovedl do konce kabinet ODS, TOP 09 a strany LIDEM. V létě 2012 se vláda s církvemi dohodla na vypořádání, jehož součástí bylo vrácení 56 procent majetku, hlavně polí, lesů a rybníků, v celkové hodnotě 75 miliard korun. Za zbylý majetek, který se nevracel, dostávají církve postupně odškodnění. Zároveň se ale snižuje státní příspěvek na financování církví, které by v roce 2030 měly fungovat už zcela nezávisle na státu.
Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat bez započtení inflace 59 miliard korun. Za prvních deset let stát vyplatil církvím 21,1 miliardy korun. Částka se vlivem růstu cen zvýšila z 1,959 miliardy korun v roce 2013 na loňských 2,31 miliardy korun. Celková částka vyplácená ministerstvem kultury církvím ale ve stejném období klesla z 3,4 miliardy korun na 3,25 miliardy korun.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 26. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – Praha