Náboženští představitelé na Kubě čelí rostoucímu pronásledování od komunistických úředníků

Havana – Církevní představitelé na Kubě požadovali větší ochranu svých denominací, ale namísto toho jsou sledováni a ohrožováni, protože věřící čelí zvýšeným případům obtěžování komunistickými úředníky.

Organizace Christian Solidarity Worldwide zveřejnila své závěry ve čtvrtek ve zprávě, v níž konstatuje, že v zemi je stále porušována svoboda náboženského vyznání. Protestantské a římsko-katolické instituce vyzvaly k větší ochraně, ale to vedlo ke zvýšenému obtěžování představitelů církve, upozorňuje CSW.

„Často se jedná o jemnější, těžce dokumentovatelné formy, jimiž se pokoušejí vytvářet rozdělení mezi náboženskými skupinami,“ informuje Christian Post.

„Náboženští vedoucí uvádějí, že tlak na ně zůstává vysoký, v uplynulém roce se mnozí rozhodli uprchnout a hledat útočiště v zahraničí,“ doplňuje zpráva.

„Vedoucí představitelé římsko-katolické církve a protestantské církve, ať už patří i mimo Kubánskou radu církví, hlásí časté návštěvy státních bezpečnostních agentů a kubánských úředníků. Zdá se, že tyto návštěvy a schůzky mají za cíl zastrašit duchovní.“

„Někteří byli varováni agenty a úředníky, že by mohlo být ohroženo vzdělání jejich dětí nebo jejich vlastní zaměstnání, pokud vedoucí představitelé církve budou pokračovat ve své činnosti,“ uvádí zpráva.

CSW poskytlo několik doporučení světovým lídrům, včetně OSN a vládě Spojených států, jak řešit tento problém. „Ministerstvo vnitra by mělo nadále pečlivě sledovat situaci na Kubě a zvážit přidání země do zvláštního seznamu států,“ požádala organizace vládu USA. „Ministerstvo vnitra by mělo zajistit, aby všechny zprávy plně odrážely názory marginalizovaných církví a náboženských představitelů, a nikoli státních úředníků a úřadů.“

Michael Mutzner, stálý zástupce Světové evangelikální aliance v Ženevě, napsal na počátku tohoto roku, že evangelikálové na Kubě jsou často pronásledováni, ale jejich počty rostou.

Mutzner poznamenal, že evangelikální křesťané tvoří asi 10 procent kubánské populace, přičemž většina církví čelí některým formám omezení. „Církve založené na Kubě po roce 1959 čelí nejtěžším podmínkám, protože jsou považovány za nelegální.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Pixabay, ilustrační

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář