Velehrad – Na setkání duchovních s oběťmi zneužívání dorazila dnes odpoledne do Velehradu na Uherskohradišťsku asi desítka lidí. Diskutoval s nimi biskup a administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík, setkání byl přítomen i přerovský kaplan Jiří Zámečník. Besedě předcházela společná modlitba, navázala na ni mše svatá, po které ještě diskuse pokračovala, řekl ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Významné poutní místo na Uherskohradišťsku hostilo takové setkání poprvé. Určeno bylo všem, kdo se setkali s jakýmkoli způsobem zneužívání v církvi, rodině nebo na pracovišti. „Nečekal jsem od tohoto setkání žádné velké zástupy, ale jsem rád za to, že jsme tento krok, pracovat s tím před tváří církve a farnosti, udělali. Jsem rád také za těch několik, kteří se setkali ve svém životě se zneužitím a dokázali o tom mluvit,“ řekl po setkání Nuzík.
SOUVISEJÍCÍ – Brněnské biskupství nabízí pomoc obětem sexuálního násilí v církevním prostředí
Ukazuje se podle něj vůle vytvářet prevenci, aby se podobné věci neopakovaly. „A také těm, kteří to ještě neotevřeli, abychom hledali společně s odborníky a také my v rovině duchovní pomoc, jak těmto bratřím a sestrám vrátit to, co poztráceli,“ uvedl biskup, který byl i hlavním celebrantem mše.
Ve svém dnešním kázání připomněl, že ve Velehradě věřící spolu se svými pastýři i v minulosti předkládali k odpuštění své viny i selhání. Zmínil například kající pouť v roce 1990, která se konala za všechny, kdo pochybili za komunismu, a s výzvou, aby odčinili své viny, napravili škody a omluvili se. „Také tato dnešní bohoslužba v sobě nese rozměr kajícnosti, výzvy i omluvy, aby se to, co je bolestivé, podařilo otevřít a také napravit,“ řekl Nuzík.
K modlitbě za lidi, kteří utrpěli újmu od členů církve, podle něj vybízí také papež František. „Vedle toho na jeho výzvu přijala církev mnoho opatření, aby se takové činy nemohly opakovat, a pokud se staly, nesmí být promlčeny a platí nulová tolerance, jak Svatý otec zdůrazňuje,“ uvedl biskup.
V rámci České biskupské konference (ČBK) i v některých diecézích podle něj existují místa, kde pracovníci všechny oběti vyslechnou a poskytnou jim potřebnou odbornou pomoc a případně i právní radu. „Církev je zde, aby obětem pomohla nejen modlitbou, ale také konkrétními skutky. Nemůže je nechat samotné, ale chce jim nabídnout pomoc a duchovní doprovázení na cestě k nápravě škod a uzdravení bolesti,“ řekl Nuzík. Mši svatou podle Gračky navštívilo 30 až 40 lidí, většinou místních.
Zhruba 15 lidí se účastnilo stejného setkání také na významném poutním místě nedaleko Prahy, v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Společnou modlitbu, besedu a mši tam vedl pražský biskup Zdenek Wasserbauer. „Církev si je vědoma, že mnohým lidem bylo krutě ublíženo,“ řekl na společné besedě. Řekl, že setkávání obětí a zástupců církve by se mohlo stát tradicí a rozšířit se i do dalších diecézí. Setkání se účastnili oběti zneužívání, zástupkyně pomáhající organizace i věřící z farnosti.
České římskokatolické církvi se nevyhnuly skandály kolem sexuálního zneužívání a dnes již emeritní arcibiskup pražský Dominik Duka se musel vypořádat s kritikou kvůli laxnímu přístupu k problému. Předloni ČBK do pravidel předběžného vyšetřování v církvi zapracovala nové předpisy z Vatikánu, které poprvé explicitně hovoří o trestnosti zneužívání kněžími a definují postup při stíhání těchto provinění.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – Velehrad