stanbul – Na chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia), který je jednou z dominant Istanbulu, se před několika dny objevil obří světelný nápis La ilahe illallah (Není Boha kromě Alláha). Podle turecké televize TRT se tam toto muslimské vyznání objevilo poprvé po 87 letech. Chrám byl totiž desítky let muzeem, než z něj loni turecký prezident Recep Tayyip Erdogan učinil opět mešitu.
Související – Ekumenický den smutku a modlitby za Hagia Sofia
Obří nápis zavěšený mezi minarety proslulého istanbulského chrámu, který je památkou UNESCO, by tam měl podle některých zdrojů zůstat do konce ramadánu, postního muslimského měsíce, jenž končí tento týden. Zavěšování náboženských nápisů mezi mešity během ramadánu je stará tradice z dob Osmanské říše, napsal deník Hürriyet.
Monumentální chrám Hagia Sofia byl několik století křesťanským kostelem, v mešitu byl změněn po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Pro mnohé Turky je tak přeměna zpět na mešitu i symbolem velikosti jejich národa.
Po rozpadu Osmanské říše zakladatel moderního tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk v rámci svých sekulárních reforem změnil tento chrám od roku 1935 na muzeum. Prezident Erdogan ale loni podepsal dekret, jímž z chrámu opět udělal mešitu. Učinil tak poté, co turecký soud označil rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 o změně na muzeum za protiprávní.
Od loňského července se tak v chrámu Boží moudrosti opět konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony na stěnách zakryty závěsy. Jinak je Hagia Sofia dál přístupná turistům.
Vláda prezidenta Erdogana je v posledních několika letech kritizována za stále větší příklon k islamismu, který podle nedávné britsko-izraelské studie stále víc proniká i do tureckých učebnic. Na mešitu změnila loni v létě také istanbulský chrám Svatého spasitele v Chóře proslulý řadou byzantských fresek, i ten byl přes 70 let muzeem a je památkou světového dědictví UNESCO.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 13. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – Hagia Sofia