Londýn – Příslušníci generace Z a mileniálové v Británii výrazně častěji věří v peklo a věčné zatracení než lidé narození v období baby boomu po druhé světové válce. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii Institutu pro politiku na londýnské univerzitě King’s College. Podle ní si mladší lidé také více než starší generace myslí, že existuje posmrtný život, přestože jsou obecně méně věřící.
Necelá polovina Britů uvedla, že věří v Boha, což je méně než 75 procent v roce 1981. Pouze v pěti ze 24 zkoumaných zemí – v Norsku, Jižní Koreji, Japonsku, Švédsku a Číně – věří v Boha méně lidí než v Británii.
Víra v nebe mezi britskou veřejností rovněž klesla, a to z 57 procent v roce 1981 na 41 procent loni. V peklo a posmrtný život ale do značné míry věří stále podobný počet lidí, a to 26 procent, respektive 46 procent.
SOUVISEJÍCÍ – Studie ukázala, že v Americe prudce narostl počet vyhořelých a osamělých pastorů
Při rozdělení podle věku uvedlo 32 procent osob mladších přibližně 40 let, že věří v peklo, ve srovnání s 18 procenty lidí ve věku 59 až 77 let. Posmrtný život existuje podle 51 až 53 procent příslušníků mladších generací, zatímco u starších lidí to bylo jen 35 až 39 procent.
„Naše kulturní vazba na organizované náboženství ve Spojeném království stále klesá, ale víra v to, že existuje něco mimo tento život, je stále silná, a to i mezi nejmladšími generacemi,“ řekl Bobby Duffy, který Institut pro politiku vede.
Britové patří k nejméně věřícím ze všech zemí, které se průzkumu zúčastnily. Žebříček 24 států vedou Nigérie, Indonésie, Filipíny, Írán, Řecko a Polsko. Ve Spojeném království každý třetí člověk uvedl, že je věřící, 46 procent lidí řeklo, že nejsou věřící, a 21 dotazovaných se označilo za ateistu – oproti čtyřem procentům v roce 1981.
„Dospělí mladší 40 let se mnohem častěji než starší lidé označují za ateisty, ale zároveň tvrdí, že věří v peklo, což je fascinující záhada,“ uvedl David Voas z londýnské univerzity UCL.
Británie patří mezi nejtolerantnější země, které se zúčastnily průzkumu. Až 82 procent lidí uvedlo, že důvěřuje lidem jiného náboženství. Vyššího skóre v toleranci dosáhlo pouze Švédsko. S výrokem „jediné přijatelné náboženství je moje náboženství“ souhlasilo 12 procent Britů, zatímco u Maročanů to bylo 90 procent.
Zjištění jsou součástí studie World Values Study, jednoho z největších akademických sociálních průzkumů na světě. Ten se koná už více než 40 let.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 20. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační