Slovenský deník Postoj.sk přinesl analýzu Roberta Royala ohledně situace kolem přijímaní eucharistie protestantskými partnery v německé katolické církvi. Němečtí biskupové v této otázce právě navštívili Vatikán, ale řešení to nepřineslo.
Autor v úvodu poukazuje na fakt, že tímto problémem se zabývala Kongregace pro nauku víry a vydala jasné stanovisko, že se nemůže změnit dlouhotrvající praxe. Podobně se vyjádřil i kardinál Gerhard Müller či emeritní papež Benedikt.
Papež si minulý týden zavolal německé biskupy do Vatikánu, ale místo vyjasnění situace jim jen vzkázal, aby mezi sebou hledali „jednomyslné rozhodnutí“.
Po tomto papežově kroku podle Royala zůstává otázka, jak rozhodnutí chápat. Mnozí v tom vidí papežovu vizi „decentralizované“ církve, kde se více odpovědnosti přenáší na lokální struktury katolické církve.
Autor článku se však obává rozdělení kvůli liberálnějším a konzervativnějším názorům na problematiku a poukazuje na neblahou zkušenost z historie protestantismu vzhledem k odlišným pohledům na teologické otázky.
Royal tvrdí, že může nastat změna chápání pozice papeže v církvi, ten již nepřijímá rozhodnutí v celosvětové církvi a nechává rozhodovat lokálně. Papež se stává jen „spouštěčem procesů“, které se nesnaží „ovládnout“.
Robert Royal však varuje, že církev na lokální úrovni, může rozhodovat, jen o liturgických detailech nebo personálních změnách, neboť v opačném případě hrozí schizma. Autor se vrací k diskutovanému dílu Amoris laetitia, jehož chápání je podle něj i důvodem tohoto sporu v Německu.
Americký šéfredaktor The Catholic Thing na závěr kritizoval papeže, který jako lídr „není nejjasnější“ a poukázal, že katolická církev se již těmito tématy zabývala a uzavřela je způsobem, který nelze řešit jen „dialogem“.
Autor: -mn- Foto: youtube.com