Luteráni a pravoslavná církev dosáhli dohody v tisícileté debatě o Nicejském vyznání víry

Světová luteránská federace a pravoslavná církev oznámily dohodu ohledně debaty o klauzuli „Filioque“ v Nicejském vyznání víry, která před více než 1000 lety vyvolala rozkol mezi západní a východní církví.

Filioque, což v latině znamená „a Syna“, bylo do Nicejského vyznání víry přidáno ve středověku, aby se zdůraznilo, že Duch svatý vychází z Boha Otce i Syna.

SOUVISEJÍCÍTisíce evangelikálů a katolíků se v Kolumbii účastnily Pochodu pro Ježíše

List The Christian Post informuje, že spor o to, zda Duch svatý vychází z obou osob Trojice, přispěl k velkému schizmatu v roce 1054, které rozdělilo křesťanství na západní a východní církev.

Ve společném prohlášení, které bylo zveřejněno v úterý, představitelé LWF a pravoslavní vysvětlili, že se dohodli „navrhnout, aby byl používán překlad řeckého originálu (bez Filioque) v naději, že to přispěje k zacelení odvěkých rozporů mezi našimi společenstvími a umožní nám to společně vyznávat víru ekumenických koncilů v Nicei (325) a Konstantinopoli (381)“.

„Obnovené zaměření na původní znění Nicejsko-konstantinopolského vyznání víry může podnítit nové teologické úvahy o Trojici a roli Ducha svatého,“ pokračovali.

„Kromě toho potvrzujeme, že v našem trinitárním učení je Otec příčinou (αἴτiος) zrození Syna a působení Ducha.“

Toto prohlášení, známé také jako Společné prohlášení Smíšené mezinárodní komise pro teologický dialog mezi Světovou federací a Pravoslavnou církví, je vedlejším produktem 40 let trvajícího dialogu mezi oběma denominacemi.

Vedoucí představitelé LWF a pravoslavné církve považují společné prohlášení také za „znamení smíření“ před rokem 2025, kdy uplyne 1 700 let od konání Nicejského koncilu.

Nicejské vyznání víry, pojmenované po starověkém městě Nicea, které se nachází v dnešním Turecku, bylo původně sepsáno v roce 325 a později revidováno na konstantinopolském koncilu v roce 381.

Vyznání víry bylo formulováno v reakci na arianismus, ranou církevní herezi, která mimo jiné tvrdila, že Bůh Otec stvořil Ježíše, a proto nejsou jako součást Trojice rovnocenní.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář