Lidé si připomněli v Betlémské kapli v Praze výročí mučednické smrti Jana Husa

Praha – Lidé si dnes v zaplněné Betlémské kapli v Praze připomněli výročí mučednické smrti Jana Husa, jenž v ní počátkem 15. století kázal. Středověký církevní reformátor byl pro své názory upálen před 609 lety v německé Kostnici. Při tradiční bohoslužbě zazněly modlitby a přímluvy i za spravedlivý mír pro Ukrajinu, Izrael a Pásmo Gazy a za ochranu klimatu. Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta poukázal na Husovo úsilí o soulad a vzájemnost či na sociální stránku jeho kázání.

Bohoslužby se zúčastnili také zástupci římskokatolické, evangelické a pravoslavné církve. Předseda Ekumenické rady církví Tomáš Tyrlík mluvil ve vystoupení o reformátorově autenticitě a vnitřní integritě. „Na nesoulad mezi slovy a skutky jsme velmi citliví. Integrita vede k důvěryhodnosti,“ řekl Tyrlík, jenž je biskupem Slezské církve evangelické augsburského vyznání. Vyzdvihl také Husovu odvahu, s níž usiloval o nápravu tehdejší církve. „Byl velmi vzdělaný, navzdory tomu rozuměl prostým lidem,“ uvedl.

SOUVISEJÍCÍEkumenickou bohoslužbu v Husinci navštívilo asi 100 lidí

Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) zdůraznila ve vystoupení Husovu pravdivost. I díky této základní hodně jeho odkaz podle ní přetrval.

Královéhradecký biskup husitské církve Pavel Pechanec se v kázání zamýšlel nad nespokojeností ve společnosti. Podotkl, že nespokojenost je stará jako samo lidsko a projevuje se napříč kontinenty a nabádal k odstupu a k nadhledu.

Den Husova upálení se v Česku slaví jako státní svátek. Hus byl katolický kněz. Církev ale kritizoval za odvrácení se od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, kritizoval kněží žijící v hříchu nebo kupčení s odpustky. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka.

Hus je podle současných historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. července 2024 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Butta

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář