Kyjev protestoval proti zatčení ukrajinského arcibiskupa na Krymu

Kyjev/Moskva – Ukrajina dnes diplomatickými kanály protestovala proti víkendovému incidentu na okupovaném Krymu, kde ruská policie na několik hodin zatkla ukrajinského arcibiskupa Klymenta. Oznámila to agentura Unian. Jeden z nejvyšších představitelů nové samostatné ukrajinské pravoslavné církve byl v neděli zadržen v krymském Simferopolu, údajně pro podezření z krádeže a výtržnictví.

Arcibiskup je představitelem nové ukrajinské národní církve, kterou počátkem roku navzdory energickým protestům Moskvy formálně uznal duchovní vůdce pravoslavných křesťanů, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. Ruská pravoslavná církev, nejpočetnější a nejvlivnější na světě, v reakci přerušila s úřadem konstantinopolského patriarchy veškeré styky. Novou církev na Ukrajině odsuzuje nejtvrdšími výrazy jako odštěpeneckou, rozvratnickou a kacířskou.

Ruské pravoslaví má na Ukrajině stále značný vliv, v zemi vedle nové národní církve dál působí pravoslavná církev podřízená moskevskému patriarchátu. Mezi oběma církevními komunitami panuje značné napětí doprovázené nezřídka násilnými spory o církevní majetek.

Ukrajinská národní církev stejně jako oficiální Kyjev neuznává ruskou anexi Krymu, a Klyment si proto i po okupaci v roce 2014 ponechal titul arcibiskupa krymského a simferopolského. O víkendu cestoval přes Krym do ruského Rostova na Donu, kde se chtěl setkat s vězněným Ukrajincem Pavlem Grybem obviněným z terorismu. V Simferopolu byl zadržen údajně proto, že kradl církevní inventář a vulgárně nadával místním trhovcům. Bez obvinění byl po třech hodinách propuštěn.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin dnes incident označil za záměrnou ruskou provokaci, k níž vydal pokyn Kreml. „Je to pokus zpochybnit arcibiskupa jako krymskou duchovní autoritu,“ prohlásil ministr, podle něhož zadržení duchovního souvisí nejen se vznikem nové národní církve, ale i s blížícími se prezidentskými volbami, které se na Ukrajině uskuteční 31. března. Rusko chce podle Klimkina touto cestou svého západního souseda destabilizovat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Bartoloměj

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář