Praha – Zdanění finančních náhrad, které dostávají církve každoročně od státu za majetek nevydaný v restitucích, je opět ve hře. Předlohu podali do Sněmovny stejně jako v minulém volebním období poslanci KSČM. Pro zdanění finanční části církevních restitucí se vyslovili už dřív předseda hnutí ANO a nyní už také premiér Andrej Babiš a hnutí SPD Tomia Okamury. Ve Sněmovně by měla tato tři uskupení dostatek hlasů pro prosazení návrhu.
Komunisté v důvodové zprávě uvádějí, že stát by mohl získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Za celou dobu vyplácení náhrad by šlo asi o 11 miliard korun, píšou v důvodové zprávě. Zdanění pokládají předkladatelé za jediný možný krok k tomu, aby byla finanční náhrada přiměřená.
Babiš se pro zdanění náhrad vyjádřil už dříve jako ministr financí dosavadní bývalé koaliční vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Prohlásil, že vyčíslení náhrad podle ceny půdy byl podvod. Letos v listopadu, už po volbách, uvedl, že nevidí důvod náhrady nedanit. „V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,“ řekl Babiš Lidovým novinám. Čeští biskupové v reakci uvedli, že považují církevní restituce za uzavřenou věc a do debaty na téma zdanění náhrad nebudou vstupovat.
Reklama
Zdanění náhrad je jednou z podmínek KSČM pro toleranci Babišova kabinetu. Komunisté rozhodnou o tom, jak se k němu postaví, až těsně před lednovým hlasováním dolní komory o vyslovení důvěry vládě.
SPD návrh podporovala už v minulém volebním období. Tehdy se ale ve Sněmovně nedostal ani do prvního čtení.
Proti zdanění náhrad se staví například KDU-ČSL a TOP 09, podle lidovců by byl takový krok nemravný a protiústavní. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nedávno upozornil na to, že zdanění neumožňují smlouvy mezi státem a církvemi uzavřené na základě zákona o jejich majetkovém vyrovnání. Poukázal na to, že právě na tom ztroskotaly snahy ČSSD zmírnit dopad restitucí na stát.
Návrhem KSČM se bude nejprve zabývat vláda. Poté ho dostanou k projednání poslanci.
Zákon schválený v předminulém volebním období za vláda Petra Nečase (ODS) počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.
Autor: ČTK Foto: Facebook.com