Vatikán čelí kritice za prodloužení dohody s čínskou vládou o jmenování biskupů. Agentura Reuters uvádí, že v dohodě nedojde k žádným změnám a že nebude rozšířena o Hongkong.
Spisovatel James Roberts nastolil otázky ohledně dohody a jejích důsledků pro náboženskou svobodu v Číně. Katolický autor podle Christian Today navrhuje, aby Vatikán s Čínou neuzavřel žádnou dohodu, dokud nebude Peking souhlasit s ochranou svobod pro jednotlivce.
Při hodnocení tajné dohody mezi Svatým stolcem a Čínskou komunistickou stranou (ČKS) je podle Robertse důležité si nejprve klást otázku, proč je dohoda tajná. „To nevíme, ale od počátku nás to naplňuje obavami,“ dodal.
„Zadruhé musíme znovu zdůraznit, že se nejedná o dohodu mezi Vatikánem a zástupci čínského lidu. Jedná se o dohodu mezi Vatikánem a utlačovateli čínského lidu.“
„Je třeba se ptát, jaké by mohly být výhody dohody s režimem odpovědným za věznění bez soudu, mučení, ponižování a absolutní kontrolou nad miliardou lidí,“ uvedl.
Související: Papež souhlasí s prodloužením dohody s Čínou o jmenování biskupů
Roberts, spoluautor knihy Trump and The Puritans, dále uvedl, že by nemělo dojít „k žádné debatě o otázce základních lidských práv a náboženských svobod“. „Komunistická strana diktuje, jak se má učit evangelium a jak má být interpretováno, přičemž poslední slovo má Peking,“ varoval.
„Duchovní, kteří nesouhlasí, jsou uvězněni a budou vězněni i nadále. Děti přicházejí o katechezi, aby je režim mohl indoktrinovat, komunistická strana to jinak dělat nikdy nebude.“
Související: Dohoda mezi Vatikánem a Čínou vedla k většímu pronásledování křesťanů
„Nemůžete vyjednávat se žádnou stranou, jejíž jedinou pozicí je trvat na vlastní absolutní a totalitní moci. Můžete trvat pouze na tom, že nebudou „žádné dohody, dokud se nevzdáte své diktatury“, a církev bude všemi možnými prostředky i nadále podporovat oběti komunistické Číny.
Organizace Christian Solidarity Worldwide (CSW) rovněž vyjádřila znepokojení nad dohodou, která přichází v době informací o represích prezidenta Si Ťin-pchinga proti křesťanům v oficiálních i neoficiálních církvích po celé Číně.
Jeden zdroj, který nelze z bezpečnostních důvodů jmenovat, řekl CSW, že kvůli obnovení dohody došlo mezi křesťany k pocitu zklamání.
„Nepociťujeme kvůli dohodě žádné výhody“, řekl a dodal, že „trpí všechny náboženské skupiny – není překvapením, že trpí i katolíci.“
Ředitel CSW pro východní Asii Benedict Rogers uvedl, že situace v oblasti lidských práv v Číně se v posledních letech „rychle a dramaticky zhoršila“ a dochází také k demolici kostelů.
„Jsme také hluboce znepokojeni nad nedostatkem transparentnosti ohledně dohody,“ řekl. „Vyzýváme Vatikán, aby svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení postavil do centra všech svých rozhodnutí týkajících se katolíků v Číně a trval na propuštění vězňů svědomí,“ dodal Rogers.
Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s církevním státem diplomatické styky a v roce 1957 založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, která papeže uznává. Její členové jsou ale často vystaveni perzekuci ze strany úřadů. Celkově se v Číně hlásí ke katolické víře přes 12 milionů lidí.
Text dohody mezi Vatikánem a Čínou nebyl nikdy zveřejněn. Podle dostupných informací papež získal právo jmenovat čínské biskupy, Peking si ale v této oblasti ponechal právo veta. Díky dohodě byl v srpnu 2019 poprvé vysvěcen biskup se souhlasem papeže i čínských úřadů. Podle kritiků, mezi které patří i hongkongský kardinál Joseph Cen Ce-kchiun, ale dohoda nevedla ke konci pronásledování katolíků v Číně.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 24. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – prezident Si Ťin-pching