Turecko – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potvrdil dekretem přeměnu dalšího starobylého křesťanského chrámu na mešitu. Kostelu Nejsvětějšího Spasitele na Choře, vybudovanému v 5. století v Byzanci, hrozí ztráta vzácných středověkých uměleckých děl.
„Velmi mne to rozhodnutí mrzí,“ říká 56-letý turistický průvodce Kadir. Turecký prezident ohlásil, že muzeum bude od 21. srpna mešitou. Ohrožené jsou především fresky a mozaiky ze začátku 14. století (1315-21). V nejlepším případě budou zakryty, protože islám netoleruje figurativní umění. Spasitelův chrám na Choře, totiž Kariye v turečtině, byl změněn na mešitu už po obsazení Konstantinopole osmanskými Turky v roce 1453 a po II. světové válce se stal muzeem.
“Je to především ideologické poselství,“ řekl politik Engin Akyürek v rozhovoru pro internetový kanál Medyascope. „Jde o nejlépe zachovanou budovu ze skonku byzantského císařství. Jeho fresky a mozaiky patří k nejlepším příkladům z této doby, která následně ovlivnila vývoj umění na Balkáně a v Evropě. Pro nás je nejdůležitější – bez ohledu na určení svatyně – aby byly co nejlépe zachovány,“ zdůrazňuje v obavách o osud těchto památek.
Znepokojení nad současnou situací v Turecku vyjádřil také konstantinpolský patriarcha Bartoloměj. „Političtí vůdci ukvapeně rozhodli, jako kdyby v Istambulu nebylo dost mešit, jako by se nedostávalo míst kultu pro vyznavače většinového náboženství. Toto rozhodnutí uráží naši identitu, naše dějiny a naši kulturu,“ řekl při setkání v neděli 6. září ekumenický patriarcha Bartoloměj.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustračný