V Druhém vatikánském koncilu by byl Martin Luther «našel svůj koncil», koncil, na který by se odvolal v době, ve které žil, „domnívá se kardinál Kurt Koch. Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů se v souvislosti s aktuálním 500. výročím reformace vyjádřil na stránkách vatikánského deníku Osservatore Romano k otázce správného postoje katolické církve k tomuto výročí. Připomíná, že minulost je třeba vnímat z pohledu dosaženého pokrokem ekumenických vztahů.
„V ekumenickém hnutí navíc dospěla ke zralosti myšlenka, že reformace se netýká pouze protestantů, ale i katolíků, a že v důsledku toho se připomenutí reformace dnes může udát jedině v ekumenické perspektivě,“ píše dále kardinál Koch.
V duchu nejnovějšího společného dokumentu luteránský-katolické komise pro jednotu s titulem „Od konfliktu k společenství“ předkládá tři charakteristiky přístupu ke vzpomínce na výročí reformace.
Jsou jimi vděčnost za ujetou cestu až k současné úrovni vztahů mezi církvemi, zadruhé: uznání vlastních vín spojené s veřejným pokáním a do třetice naději pro další pokrok ekumenismu.
S takovým postojem lze podle slov švýcarského preláta hledět i vstříc dalšímu významnému výročí. Tím bude v roce 2030 pětisté výročí augsburského sněmu a jím vyhlášeného vyznání víry, tzv. Confessio Augustana. Toto výročí by mohlo být podle kardinála Kurta Kocha příležitostí blíže si všimnout osobnost Filipa Melanchton a zvláště jeho přesvědčení o tom, že obnova církve a její jednota jsou navzájem neoddělitelně spojeny.
Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Youtube