Kanadští evangelikálové odsoudili nový zákon, který rozšiřuje přístup k asistované sebevraždě lidem, kteří jsou nemocní nebo zdravotně postižení, ale neumírají.
„Mnohým z nás to docela láme srdce,“ řekl pro Christianity Today Derek Ross, který zastává pozici výkonného ředitele v organizaci Christian Legal Fellowship. „Nyní máme co do činění s právním systémem, který dělá stále více výjimek.“
Asistovaná sebevražda – známá jako „Lékařská pomoc při umírání“ je v Kanadě legální od roku 2016. Zákon byl omezen na lidi, kteří zažívali to, co trestní zákon nazýval „těžkým a nenapravitelným zdravotním stavem“: nemoc nebo postižení způsobující trvalou fyzickou nebo psychickou bolest, které nelze nijak ulevit.
V březnu však vláda přijala novelu zákona, která odstranila kritéria, podle nichž musí někdo umírat, aby mohl přijímat lékařskou asistenci při eutanazii. Kanada nyní umožňuje lidem s onemocněním nebo postižením sebevraždu za asistence lékaře, i když jim bezprostředně smrt nehrozí.
„Zákon nyní představuje smrt jako lékařskou reakci na utrpení v celé řadě případů – nejen když někdo už umírá, ale v potenciálně jakékoli fázi svého dospělého života,“ dodal pro CT Ross.
„Místo toho, abychom upřednostňovali podporu, která má lidem pomoci žít smysluplný život, jsme upřednostnili způsoby, jak zpřístupnit smrt. Toto je srdcervoucí zpráva.“
Evangelikálové se tak připojili ke Kanaďanům z mnoha náboženských tradic na protest proti rozšíření sebevraždy za pomoci lékařů. V říjnu 2020, krátce po zavedení zákona, podepsalo více než 150 náboženských vůdců otevřený dopis, ve kterém kritizovali změnu zákona. Na koordinovaném postupu náboženských lídrů se podíleli baptisté nebo letniční křesťané spolu katolíky, pravoslavnými, Židy a muslimy.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 5. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační