Rozvod není obhajitelným krokem jen proto, že na straně jednoho z manželů vyprchá zamilovanost, tvrdí John Piper, teolog a zakladatel Desiring God.
V podcastu zveřejněném na svých stránkách Piper odpovídal otázku posluchače, jehož dospělý syn se chystá k rozvodu. „Nerozumím tomu, proč se cítí nešťastný, ale říká, že už není do své ženy zamilovaný,“ uvedl posluchač. „Co byste řekl člověku, ze kterého už vyprchala zamilovanost, a proč to není důvodem k rozvodu?“ ptal se.
„Podle mého názoru je téměř absurdní očekávat, že budeme celých 60 let tak zamilovaní, jako tomu bylo na začátku vztahu,“ odpověděl Piper. „Ve vztahu mezi dvěma hříšníky, kteří musí žít tak blízko sebe, je naivní si myslet, že každé období bude obdobím vřelosti, idyly a sexuální romantiky. To je v rozporu s téměř celou historii světa a přirozeností padlého člověka,“ dodal.
Reklama
Podle Pipera je udržení manželského svazku spíž než o setrvávání v zamilovanosti o zachování smlouvy a slibu. „Buďte mužem a ženou svého slova, mužem a ženou, kteří drží své sliby si být oddáni v dobrém i ve zlém,“ vyzval Piper. „Manželství je vztahem, ve kterém je nejtěžší zůstat, ale slibuje nádhernou, jedinečnou a trvanlivou radost těm, kteří zachovávají smlouvu,“ doplnil.
Podle článku Psychology Today z roku 2013 se vyprchání zamilovanosti stalo hlavním důvodem k rozvodům. „Číslem jedna pro rozvody bývaly mimomanželské aférky. Uzdravení z nevěry ale nyní považuje za reálné více párů,“ píše se v textu. Stejně jako Piper, i Psychology Today vysvětluje, že vyprchání zamilovanosti „není pro vztah rozsudkem smrti“. Dlouhodobé vztahy podle článku procházejí fázemi, ve kterých jsou si partneři blíž, a potom i obdobími, kdy jsou si dál. „Klíčové je věnovat pozornost přílišné vzdálenosti a udělat něco, co přinese návrat spojení. Obvykle to páry mohou udělat samy, a pokud ne, může pomoci nějaká forma poradenství,“ uzavřel autor článku.
Zdroj: Christian Post Foto: CC Search