Virus Zika byl v roce 2016 označován za jednu z největších hrozeb pro lidstvo. Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli viru celosvětový stav nouze, což se naposledy stalo roku 2014 v souvislosti s Ebolou. Vědci upozorňovali zejména na nebezpečí pro těhotné ženy, jejichž nenarozeným dětem hrozila v případě nákazy virem mikrocefalie (nedostatečný vývin mozku).
S odstupem jednoho roku od největší mediální vlny okolo samotného viru Zika lze konstatovat několik skutečností. Již v říjnu 2016 prezentoval deník The Washington Post stanovisko vědců potvrzující, že epidemie nevyvolala tak velkou vlnu poškození nenarozených dětí, jak se očekávalo. Podle zprávy WHO z tohoto období se až 75% případů dětí narozených s poškozením mozku způsobeným virem vyskytlo na severovýchodě Brazílie. To znamená, že mikrocefalie způsobená virem Zika se nerozšířila do ostatních částí světa. Vědci a zdravotníci tedy zvažovali i možnost, že případy poškození mozku u novorozenců by mohly mít i jinou příčinu než virus Zika. V Brazílii bylo do tohoto okamžiku potvrzeno 2 844 případů poškození mozku v souvislosti s virem z celkového počtu více jak 350 tisíc infikovaných.
Aktuální informace Pan American Health Organization potvrzují výraznější zvyšování vrozených vad způsobených virem Zika v některých zemích. V USA, kde se v říjnu 2016 vyskytlo 28 takových případů, stoupl jejich počet v současnosti na 91 z celkového množství 5 364 osob nakažených virem. V Kolumbii se počet případů zvýšil z 46 na 182 z celkového počtu 109 098. Stále se však jedná o velmi nízké procentuální zastoupení při poměru případů vrozených mozkových vad způsobených virem Zika vůči celkovému počtu infikovaných v dané zemi. V některých zemích však navzdory poměrně vysokému počtu infikovaných nenajdeme případy vrozených vad u novorozenců spojené s virem Zika: Belize (0 vrozených vad způsobených virem Zika/1 956 infikovaných virem Zika), Peru (0/7 899), Venezuela (0/62 378), Jamajka (0/7 858).
Zdroj: Hnutí pro život
Foto: Creative Common Search
[adrotate banner=“28″]