ŘÍM – U příležitosti pátého výročí ruské invaze na východní Ukrajinu prelát řeckokatolické církve v zemi uvedl, že i když její obyvatelé trpí, svět musí přestat s vnímáním Ukrajiny jako problému a začít ji vnímat jako řešení.
„Slyšíte-li slovo ‚Ukrajina,‘ okamžitě myslíte na problémy … humanitární, společensko-politické, ekumenické, diplomatické, vojenské a seznam může pokračovat,“ řekl podle Crux arcibiskup Svatoslav Ševčuk, patriarcha řeckokatolické církve, největší východní církve, která je v kontaktu s Římem.
Podle Ševčuka usiluje Ukrajina o přechod z postsovětské společnosti, poznačené korupcí a násilím, k autentické, moderní demokracii zakořeněné v „evropských hodnotách“.
Tato touha však přinesla problém: „Válka na Ukrajině není ukrajinská válka,“ cituje Ševčuka Crux. „Je to evropská válka, válka v Evropě. Dříve nebo později to zaklepe na dveře … má globální dopady.“
Vůdce ukrajinské řeckokatolické církve kritizoval to, co nazýval dvěma „velkými lži“ a formami „dezinformace“ o konfliktu, podporované Ruskem.
První je jakýkoli odkaz na násilí na Ukrajině jako na „bratrovražednou válku“, jako kdyby jeden segment ukrajinské společnosti bojoval s jiným. Ševčuk řekl, že pokud by to bylo pravda, nemělo by Rusko na Ukrajině více tanků, než kolik jich je ve vlastnictví všech zemí EU dohromady.
Trval na tom, že řeckokatolická církev má farnosti na území obsazeném Ruskem a řekl, že zde lidé „nechtějí válku s Ukrajinou. Cítí se jako vězni, rukojmí mocných tohoto světa.“
Druhá „velká lež“ je podle Ševčuka představa, že se jedná o válku mezi Ukrajinou a Ruskem, což znamená etnickou válku mezi dvěma různými národy.
„Většina [ukrajinských] vojáků, kteří umírají každý den, mluví rusky,“ řekl. „Občan, který ochutnal svobodu, ať už mluví rusky nebo maďarsky, nebo polsky nebo ukrajinsky,“ řekl Ševčuk, „bude bránit tuto svobodu.“
Místo toho se Ševčuk domnívá, že se jedná o válku mezi dvěma „různými způsoby vidění budoucnosti“ mezi „návratem do sovětské minulosti“ a „autentickou demokracií a odporem vůči vnějšímu despotismu,“ uvádí Crux.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
-mn- Foto: Wikimedia Commons – válka na Ukrajině