Do aukce míří nejstarší hebrejská Bible. Cena může dosáhnout stovek milionů korun

Podle makléře, který sbírku nabízí, se má nejstarší hebrejská Bible na světě vydražit letos v květnu v New Yorku. Mohla by se prodat až za 50 milionů dolarů. 

Kodex Sassoon, který vznikl kolem roku 900 a sestává z 24 knih rozdělených do tří částí, je údajně nejstarším kodexem obsahujícím všechny knihy hebrejské Bible.

SOUVISEJÍCÍKarin Miháľová: Izrael je pro mně „hmatatelný“ důkaz o pravdivosti Bible

Hebrejská Bible je základem tří abrahámovských náboženství – křesťanství, judaismu a islámu. 

„Bible je jedním z největších světových pokladů a má silný ohlas pro všechna tři monoteistická náboženství a miliardy jejich stoupenců,“

svých internetových stránkách společnost Sotheby’s, která knihu draží. „Po tisíce let jsou její posvátná slova pečlivě studována, analyzována a meditována.“ 

„Křesťané tyto texty uctívají jako Starý zákon a islám učí, že Tóra a Žalmy jsou božsky zjevené knihy,“ napsal editor aukční síně Sotheby’s Will Fenstermaker. „Hebrejská Bible představuje pravděpodobně nejvlivnější knihu v dějinách lidstva a je základem západní civilizace.“ 

Portál Christian Post v této souvislosti dále uvádí, že dílo je pojmenováno po svém původním majiteli Davidu Solomonu Sassoonovi (1880-1942), který byl známý tím, že shromáždil nejrozsáhlejší soukromou sbírku hebrejských rukopisů. Sassoon měl podle Sotheby’s „zálibu“ ve sbírání Biblí. 

Sotheby’s se domnívá, že by se Kodex Sassoon „mohl stát nejcennějším historickým dokumentem, který kdy byl prodán v aukci“. Dosavadní rekord vytvořil v roce 2021 miliardář a investor Kenneth Griffin, který v aukci Sotheby’s koupil první vydání Ústavy Spojených států za 43,2 milionu dolarů. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20 února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

3 Komentáře

  1. Bomba, poklad a naprostý unikát. Veliká hodnota je i v tom, že v Izraeli existovala po mnoho staletí tradice Písmáků, kteří dokázali postaru zazpívat celý text Starého zákona. Písmo se předávalo orálně. Když byl nějaký spor ohledně textu, byli tito písmáci v chrámu rozhodčími. Postaru zazpívali/zarecitovali text a rozhodli, která varianta čtení je správně. Tyto nejstarší rukopisy ještě zachycují poslední plody této staleté vykladačské tradice. Podobný rukopis je neúplný Allepský kodex (Dům Bible, Národní museum v Jeruzalémě).
    O tomto rukpopisu jsem nevěděl, že existuje. Nevíte, existuje ještě nějaký další?

    Odpověď
  2. Pokud vím, pouze Leningradský kodex (Codex Leningradensis, známý též pod značkou B19A) z roku cca 1007. Ten je základem Biblia Hebraica – kritického vydání hebrejských písem. Jinak kodexy s řeckým překladem SZ (Septuaginta) jsou od 4. st.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář