Čínské úřady prý zatkly katolického „disidentského“ biskupa

Peking – Čínské úřady zatkly biskupa, který odmítal vstoupit do církevního orgánu kontrolovaného komunistickou stranou. Incident přichází navzdory nedávným jednáním Pekingu a Vatikánu o urovnání vztahů. Uvedla to dnes agentura AP s odkazem na zpravodajský portál katolické církve. Čínské úřady informaci nepotvrdily.

Server Asia News napsal, že biskup Peter Šao Ču-min zmizel před několika dny a byl předtím podroben „mnohadenní indoktrinaci jako v dobách Kulturní revoluce“. Kulturní revoluce je v čínských podmínkách označení pro radikální kampaň vedenou komunistickým předákem Mao Ce-tungem, která byla po roce 1966 namířena proti tradiční čínské kultuře, náboženství a inteligenci.

Papež jmenoval Šaa do funkce v roce 2016 a vyslal ho do města Wen-čou, kde žije velká křesťanská komunita.

Policie i pracovníci místního úřadu pro náboženské záležitosti, který má katolickou církev na starosti, uvedli, že o Šaově případu nemají žádné informace a odmítli sdělit svá jména.

Šaovo zmizení následovalo po zářijové průlomové dohodě s Vatikánem, která dala Číně možnost ovlivňovat jmenování biskupů. Podrobnosti dohody dosud nebyly zveřejněny, ale analytici mají za to, že Vatikán si ponechal právo kandidáty navrhovat, zatímco Peking si zřejmě vymínil možnost je odmítnout.

Kritici dohodu vidí jako ústupek vládnoucí straně, která vede tvrdý boj proti náboženství a která prohlašuje, že nenechá „cizí síly“ vládnout jejím náboženským skupinám.

Jiní však ujednání označují za nedokonalý, avšak potřebný krok směrem ke sjednocení katolíků v nejlidnatější zemi světa. Vatikán se dlouhodobě snaží o spojení 12 milionů čínských katolíků. Část z nich navštěvuje státem povolené kostely, další tvoří „podzemní“ kněží a farníci, kteří jsou loajální papežovi a kteří jsou proto často zatýkáni či jinak obtěžováni úřady.

Za vlády prezidenta a šéfa komunistické strany Si Ťin-pchinga zavedly čínské úřady tvrdá opatření proti protestantům, katolíkům, muslimům a buddhistům. Činí tak ve jménu národní bezpečnosti a s cílem „počínštit“ náboženství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wkimedia Commons, ilustrační 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář