Peking – Náměstí Nebeského klidu se nachází v srdci Pekingu. Postavené bylo v roce 1420 během dynastie Ming a stalo se vstupní branou do Zakázaného města.
Zde se odehrávala jedna z nejdramatičtějších událostí minulého století, a to když v roce 1989 vedlo více než milión Číňanů protivládní protesty. Před třiceti lety čínská vláda nařídila své armádě, aby obnovila pořádek.
Vojáci došli na náměstí kolem jedné hodiny ráno ze 3. na 4. června, což vedlo ke stovkám úmrtí a tisícům zatčení. Oficiální počet obětí nebyl nikdy zveřejněn. Několik desítek demonstrantů bylo po demonstracích popraveno.
Zmínka o masakru je v Číně zakázána dodnes
Snad nejzajímavějším okamžikem byl neidentifikovaný demonstrant, který stál před řadou tanků a blokoval jejich postup. Takzvaný „tankista“ tam stál několik minut, než ho lidé odtáhli stranou.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
„Velkolepý růst“ církve
Tentýž den, kdy čínská vláda zmasakrovala stovky prodemokratických demonstrantů, vůdci komunistické strany sledovali, jak prodemokratičtí kandidáti v Polsku nahradili komunistickou vládu. Podpora papeže Jana Pavla II. byla pro jejich úspěch klíčová.
Nina Shea a Bob Fu pro Wall Street Journal popisují, co se stalo s křesťany v Číně po masakru. Shea řídí Centrum náboženské svobody v Hudson Institutu. Dr. Fu byl studentským vůdcem na demonstracích na Náměstí Nebeského klidu a založil organizaci ChinaAid, „aby mezinárodní veřejnost věnovala pozornost hrubému porušování lidských práv v Číně a prosazovala náboženskou svobodu a právní stát.“
Shea a Fu uvádějí, že křesťanství v Číně zažilo „velkolepý růst“ během následujících třiceti let po masakru. Podle jejich názoru „by v zemi mohlo být více než 100 milionů čínských křesťanů.“
Podle Shea a Fu bylo v loňském roce v provincii Henan policií uzavřeno deset tisíc protestantských sborů, i když většina byla zaregistrována. Během roku 2018 bylo více než jeden milion křesťanů zastrašováno nebo pronásledováno; pět tisíc bylo zatčeno.
Předpisy komunistické strany zakazují mladistvým vstup do církví a zakazují nedělní besídky a biblické tábory. Křesťanské symboly jsou někdy nahrazeny v kostelech obrázky prezidenta. Policie si objednala kamery na rozpoznávání obličeje a ty byly instalovány v jednom protestantském megasboru v Pekingu. Policie následně vyzvala pastora, aby sbor zavřel.
Expert na Čínu a sociolog Steven Mosher varuje, že pronásledování křesťanů v zemi se rozvíjí nevídaným způsobem. Uvádí, že vláda pověřila místní úředníky, aby nedovolili veřejné vyjádření náboženského cítění kdekoli ve městech, která kontrolují. V důsledku toho tito úředníci odstraňují kříže z kostelů a zabavují bible a jiné náboženské předměty.
Mosher uvádí, že čínská vláda používá k monitorování svých občanů smartphony, kamery, sociální média a další technologie. Poté je každý trestán prostřednictvím sociálního kreditního systému.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Foto: Wikipedie – Náměstí Nebeského klidu v roce 1988