Křesťané v Číně mají za sebou několik těžkých let. Čínská vláda vyhnala ze země misionáře, zpřísnila náboženská omezení a agresivní politikou „nulového covidu“ jim odřízla přístup do světa. Poté, co v loňském roce rostoucí nespokojenost vyvolala bezprecedentní protesty, vláda nakonec od pandemických omezení upustila.
Solomon Li, vedoucí zahraniční křesťanské organizace, který sloužil čínské církvi posledních 30 let, měl letos poprvé od začátku pandemie v roce 2020 konečně možnost vrátit se do Číny. (Liovo jméno bylo kvůli bezpečnostním rizikům změněno.)
SOUVISEJÍCÍ – Čínští křesťané používají platformu Zoom pro církevní účely. Komunistická vláda to ztěžuje
Setkal se se 150 pastory v rámci jedné městské sítě domácích sborů a podělil se s magazínem Christianity Today o nové výzvy a příležitosti, kterým křesťané v této postpandemické době čelí.
„Obecně bylo pro věřící obtížnější pořádat nedělní bohoslužby, ale mnozí z nich se stále snažili setkávat osobně, jak jen to šlo. Ztížilo to také situaci sborů a domácích vizitací. Lidé se obávali, že společným setkáváním šíří virus. Byly to opravdu těžké roky,“ řekl Christianity Today Li.
„Jedním z důvodů, proč se tyto sbory chtěly i nadále scházet osobně, byla obava z ekleziologie: Jaké je učení církve? Mohou být online nebo zoomové bohoslužby dlouhodobě přijatelné? Jejich odpověď, založená na Bibli, zněla ne. Online církev je výjimkou z pravidla. Pokud můžeme chodit nakupovat, pak možná můžeme poskytnout příležitost k nedělní bohoslužbě,“ dodal.
Li vysvětil, že vzhledem k množství církví v Číně by bylo pro vládu velmi nákladné všechny sledovat. A tak zatímco některé velké církve byly terčem útoku, mnoho jiných církví pokračovalo v setkáváních.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 28. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační