Boží vůle: Kudy cesta nevede

Poznat Boží vůli bychom chtěli všichni. Jak se rozhodovat, co dělat v té nebo oné konkrétní situaci? Jsou to dobré otázky, protože do nebeského království se nedostaneme tím, co říkáme, ale jak jednáme: „Ne každý, kdo mi říká: ‚Pane, Pane‘, vejde do království Nebes, ale ten, kdo činí vůli mého Otce, který je v nebesích.“ (Mt 7,21)

Při hledání Boží vůle může pomoct i zkušenost, kudy cesta nevede. Podělím se s vámi o tři z mých slepých uliček:

1. Nedal jsem si práci s rešerší. Někdy se na Boží vůli ptám zbytečně; už je známá, jen jsem si dostatečně nenastudoval příručku. Velkou většinu rozhodování v našem životě můžeme řešit podle modelů a vzorových situací, ke kterým se Bůh už vyjádřil. Jeho vůle je zřejmá, jen si dát tu práci a listovat a číst. Příklad: Desatero. Není potřeba se ptát na Boží vůli tam, kde Bůh zřetelně definoval, jak mají vypadat vztahy k němu samotnému, k rodičům, manželskému partnerovi nebo sousedům. Nová smlouva upřesňuje, jak si Bůh představuje jednání křesťana v církvi i vůči nevěřícím. Písmo je Božím zjevením – návodem, jak by spolu měli lidé vycházet.

2. Nechce se mi rozhodovat. Byl bych raději, kdyby někdo rozhodl za mě. Vždycky je pohodlnější hodit si korunou nebo táhnout los a být v pohodě, že ne já, ale to přece Bůh… A pokud jde o následky, ty jdou za Bohem, vždyť on „rozhodl“. Já jsem mu dal šanci, aby se vyjádřil, a on býval mohl způsobit, abych vytáhl kuličku opačné barvy. Ano, můžete namítnout: Apoštolové tahali los, Gedeon si pokládal rouno, a co „urím a tumím“ na Áronově rouchu? Snadná odpověď: To jsou starozákonní způsoby používané předtím, než přišel Duch svatý. O něm řekl Ježíš: „On vás uvede do veškeré pravdy.“ (J 16,3) Mám převzít odpovědnost a jednat jako dospělý, ne jako děcko, které potřebuje pokyny typu „tohle dělej, tohle ne“.

3. Jsem pohodlný přemýšlet. Žiji s Pánem už nějaký čas, a tak bych na základě zkušeností s ním mohl dojít k závěru, co dělat. Ale to by vyžadovalo čas ke ztišení, nějakou intelektuální práci a osobní přiblížení. Příklad: Rozhodl jsem se koupit manželce květinu a mělo by to být něco nóbl, aby viděla, jak ji mám rád. Krátká úvaha (Která květina je vzácná?), rychlé rozhodnutí a přinesl jsem jí orchidej. Přitom kdybych se jen trochu zamyslel a zapřemýšlel, jak svou ženu znám a co má ráda, vzpomněl bych si, že miluje růže, narcisky a kopretiny a drahou hogo fogo kytkou jí radost neudělám.

Jestli vám připadlo, že všechny tři slepé uličky mají společného jmenovatele – pohodlnost – jste blízko odhalení, co často brání v poznání Boží vůle.

Mnohokrát se mi v životě potvrdila slova Watchmana Nee: „Poznání Boží vůle není otázkou nalezení správné metody, ale nalezení správného vztahu k Bohu. Ten, kdo má správný vztah k Bohu, žádnou metodu nepotřebuje, a tomu, kdo k Bohu správný vztah nemá, žádná metoda nepomůže.“

Text: Jaroslav Pleva Datum: 12. února 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Převzato z únorového čísla měsíčníku Život víry. Nad tématem „Najít Boží směrovky“ se zamýšlejí také Jakub Limr a Jarrid Wilson. Časopis dále přináší rozhovor s Ondřejem a Bohdankou Medřickými. Mladí novomanželé v něm mluví o zkušenostech ze stáže v izraelské armádě i vážném úrazu, ale také tom, jak se jejich cesty spojily v životě i za mikrofonem Rádia 7. V časopise dále najdete úvodník Petra Húště „Když nevím, kam dřív skočit“, ohlédnutí za životem výtvarníka Václava Lamra nebo příběhy čtenářů – o naplněné touze po dítěti a o tom, jak Bůh přivedl jeden misionářský manželský pár do Čech. Nechybí ani další povídka o Sherlocku Holmesovi z pera Michala Klesnila, zamyšlení Davida Floryka nad vlivem neomarxismu na dnešní společnost a recenze knih Dana Drápala „Ukážu ti, co se má stát“ a Petea Greiga „Jak se modlit“.

Časopis Život víry si můžete přečíst v papírové i elektronické verzi nebo si lze všechny hlavní články poslechnout jako audio nahrávku. Více na www.zivotviry.cz

4 Komentáře

  1. No abychom poznali boží vůli je dobré poznat nejdříve jediného Boha.

    54Ježíš odpověděl: „Kdybych já oslavil sám sebe, má sláva by nic nebyla. Můj Otec to je, kdo mne oslavuje a o kom vy říkáte: ‚Je to náš Bůh.‘ 55Vy jste ho nepoznali, ale já ho znám. Kdybych řekl, že ho neznám, budu lhář jako vy. Ale znám ho a jeho slovo zachovávám.

    Jestli jediného Boha nepoznali samotní židé je hodně velká pravděpodobnost, že by ho nepoznali a ani nyní nezná většina křesťanů.

    Odpověď
  2. Na správném vztahu k Bohu stojí a padá samotné křesťanství. Možná, že úplně ta nejvýstižnější a nejzákladnější pozice k fungujícímu vztahu k Bohu je, uvědomit si, že Bůh nás dokonale zná „skrz naskrz“. Zná naše potřeby, pocity a stejně tak i naše myšlenky, než je vyslovíme. Má tedy význam vést s ním boj? Má tedy význam před ním si na něco hrát nebo něco tajit? Do určité míry, jak se autor zmiňuje, můžeme z Písma dopředu vyčíst, Boží pohled nebo jeho reakci na nějakou vzorovou situaci. To ano, ale daleko lepší je mít živý vztah s Bohem. Živý vztah s Bohem je například nebát se radovat i když jsme si vědomi, že jsme třeba zrovna nic užitečného neudělali, ale také se nebát, že když něco uděláme špatně, že On nás bude mít méně rád. Ne, to naštěstí my nedokážeme 🙂

    Odpověď
    • Olga Nedbalová

      Díky Bohu, ze mu nemusím nic vysvětlovat. Jak to bylo, jak jsem to myslela. Ježíši, děkuji, že nás znáš a vedeš. Nás nicotné 😊

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář