Skandál v Číně – biskup je prodlouženou rukou komunistické vlády

Peking – Kardinál Joseph Zen napsal dopis papeži Františkovi o eskalující perzekuci církve v Číně. Ta čelí zvýšené represi poté, co Svatý stolec a Čínská lidová republika v září uzavřely dohodu, která udělila čínské komunistické straně roli při výběru biskupů. Ty pak schvaluje papež.

Vzhledem k tomu, že dohoda není veřejná, legitimní katoličtí duchovní nevědí, co chce František dělat. „Někteří kněží uprchli a někteří zmizeli, protože nevědí, co mají dělat a jsou rozčileni. Dohoda není zveřejněna a nevědí, zda to, co říkají úředníci, je pravda, nebo ne,“ napsal Zen. Mezi útrapami duchovních vyjmenovanými v Zenově dopise jsou konfiskované peníze, obtěžování civilními úřady, uvěznění či dokonce popravy.

Dalším problém je, že biskup Guo zůstává členem čínského parlamentu navzdory kanonickému zákazu, aby duchovní zastávali veřejnou funkci, jak informuje Catholic Herald.

Raymond Souza si všiml, že po návštěvě kardinála Zena u papeže kvůli situaci v Číně, Vatikán nevydal žádné tiskové prohlášení. To může být podle něj způsobené hanbou diplomacie za situaci křesťanů v nejlidnatější zemi světa. Od podepsání dohody mezi Vatikánem a Čínou pronásledování křesťanů nijak nepolevilo.

Na nedávnou návštěvu Vatikánu přicestovali dva biskupové státem uznané církve, což mimochodem Zen také kritizoval, protože jsou „blízcí čínské vládě a jejich přítomnost na shromáždění byla urážkou dobrých biskupů Číny.“

Dnes se ukazuje, že jeden ze dvou delegátů byl právě biskup Joseph Guo, zasedající v Národním lidovém kongresu v Pekingu, uvádí Catholic Herald. Biskup Guo byl vysvěcen v roce 2010 bez souhlasu papeže, a tak byl automaticky vyloučen Benediktem XVI. Orgán, kde slouží Guo, obecně potvrzuje rozhodnutí komunistické strany a je tak právním nástrojem, kterým se provádí pronásledování katolíků. Souza situaci označil za „vážný skandál.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- Foto: Wikimedia Commons, kardinál Zen 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář