Tisíce dětí jsou rekrutovány v důsledku chudoby, únosů, vydírání a ozbrojených konfliktů, informuje organizace World Vision.
Neziskovka zveřejnila zprávu, v níž se analyzuje nábor nezletilých ze strany ozbrojených skupin. „Je to znepokojující pohled,“ říká Javier Ruiz, ředitel divize World Vision ve Španělsku. „Vlády 67 zemí stále umožňují nábor dětí. Nejzávažnější přestupky se odehrávají v 18 zemích, které nadále využívají děti v konfliktech, nebo neprovádějí ochranu dětí před náborovými skupinami,“ uvádí Evangelical Focus.
Zpráva s názvem Žádná volba provedená ve Středoafrické republice a Kolumbii zkoumá, co lze udělat, aby se zabránilo náboru a využívání dětí v ozbrojených konfliktech.
Zpráva také uvádí příběhy lidí jako Owo, jehož vnuk byl přijat ve věku pouhých 12 let ozbrojenou skupinou v jižním Súdánu. Nebo Kingjula, který se připojil k ozbrojené skupině v Nigérii, protože si myslel, že nemá jinou možnost jak pomoci své matce a sourozencům.
Lily vypráví, že jí bylo 16 let, kdy byla unesena ozbrojenou skupinou: „Byli jsme nuceni zabít lidi, které napadli.“ O několik měsíců později se Lily podařilo uniknout. Dnes je v centru, které World Vision otevřela pro bývalé dětské vojáky, kde se vzdělávají, aby se naučili nějakému povolání a začali nový život.
„Je alarmující, když si uvědomujeme, že žijeme ve světě, kde se děti považují za nejlepší možnost mít budoucnost připojení k ozbrojené skupině. Tyto děti jsou neviditelné a neviděné. Ale nemusí tomu tak být,“ dodává Javier Ruiz.
Zpráva nabízí „praktická řešení s nadějí, že společně můžeme ukončit nábor dětských vojáků.“ K pochopení a řešení tohoto problému je zapotřebí více pozornosti, prostředků a médií. Javier Ruiz uzavírá slovy, že „desítky a dokonce stovky tisíc dětí každý rok jsou nuceny vstoupit do ozbrojených skupin a vojenských sil.“
Proto je „důležitější než kdy jindy, abychom pochopili, kde jsou a jak jsou přijímáni, proč tito nezletilí cítí, že nemají jinou možnost, a jak můžeme ukončit toto obzvláště ničivé násilí na dětech.“
V loňském roce společně s místními organizacemi společnost World Vision pomohla více než 10 000 dětem poté, co opustily ozbrojené skupiny.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
-mn- Foto: Wikimedai Commons – dětští vojáci v Kongu