René Stockman, generální představený řeholní kongregace Bratří milosrdné lásky (Broeders van Liefde), požaduje vyjasnění v otázce eutanazie v belgických katolických nemocnicích, ke kterému zamýšlí dospět společně se Svatým stolcem. Řeholní bratr odmítá, že by se v patnácti katolických psychiatrických klinikách zmíněné kongregace v Belgii poskytovala eutanázie. Dotyčná zdravotnická zařízení řídí státem uznaná a jmenovaná dozorčí rada, která rozhodla o přípustnosti eutanazie v rámci poskytované péče. Proti tomuto rozhodnutí se ohradil jak Vatikán, tak sama kongregace, vysvětluje René Stockman. Dozorčí rada přistoupila k zavedení této praxe, aniž by přihlédla k mínění kongregace, protože v Belgii je eutanazie “právem”, poskytovaným “ze soucitu”, říká generální představený v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas.
”Prosazuje se zde chybná mentalita a lze pozorovat přesně to, co již sv. Jan Pavel II. nazval kulturou smrti. Podle mého názoru se tato kultura v Belgii rozšířila velice silně. Skupina, která vede nemocnice, se stala obětí této kultury. Jako kongregace jsme byli jediní, kteří se proti eutanazii jasně vyslovili a všemi prostředky jsme se ji snažili v našich institucích zakázat, ale vnější tlak byl příliš silný. Přesto jsme si jako kongregace řekli – ačkoli je tlak natolik veliký, přísluší nám, abychom jasně odmítali eutanazii a hlásali úctu k životu.”
Reklama
Kongregace se nyní radí s římskou kurií, jak nadále v Belgii postupovat. Jednání probíhají na státním sekretariátu Svatého stolce, při Kongregaci pro nauku víry a společnosti zasvěceného života, vysvětluje bratr Stockman. Do Říma by měli přijet také zástupci organizace, která řídí dotyčné belgické nemocnice.
”Je jasné, že když většina obyvatelstva říká a opakuje, že ze soucitu mají porozumění pro eutanazii, je mnohem těžší prosazovat její všeobecný zákaz. Problém mentality nespočívá v tom, že by většina lidí byla pro eutanazii, protože tak to není. Eutanazie se v Belgii běžně chápe jako možnost, jak prokázat lidem soucit tím, že je můžeme zabít, když pro ně už neexistuje žádná léčba. Dokonce někteří naši bratři sklouzli do této mentality – vyslovně se eutanazie nezastávají, ale kvůli náladě v celé zemi mají strach hájit nějaké jiné podání a jasně se postavit za život. To je hlavní problém!”
Katolická církev se proto musí silněji zasadit o to, aby se šířila kultura života, uzavírá generální představený řeholní kongregace Bratří milosrdné lásky.
Zdroj: Vatikánský rozhlas, foto: René Stockman/Wikimedia
Reklama