Brno – Po více než 40 letech se do zahrad pod brněnským Petrovem vrátil barokní Schweiglův kříž, který prošel kompletní obnovou. Na místě kříž slavnostně požehnal emeritní biskup Vojtěch Cikrle, který má k uměleckému dílu z roku 1799 silný vztah.
Z očí veřejnosti kříž zmizel v 70. letech minulého století, až do roku 2022 byl umístěn v soukromé zahradě biskupské rezidence. „Okolo kamenného kříže v biskupské zahradě jsem procházel asi třicet let téměř denně. V létě i v zimě, za svitu slunce i měsíce s hvězdami, za deště, sněžení i za mlhy. Toto znamení lásky Boha k člověku ke mně ve všech situacích, které přináší život, intenzivně promlouvalo,“ uvedl Cikrle.
SOUVISEJÍCÍ – Kostel v Krásné na Jablonecku má obnovené Svaté schody s kaplí
Kříž z mušlového vápence vytvořil v roce 1799 moravský sochař Ondřej Schweigl. Původně bylo dílo součástí kalvárie postavené na jedné z teras pod Petrovem, v 70. letech minulého ho zachránil tehdejší kapitulní vikář Ludvík Horký a přemístil ho do soukromé zahrady biskupské rezidence. Tam kříž stál do roku 2022, kdy začala jeho obnova kvůli špatnému stavu.
Pokud by kříž zůstával ve venkovních podmínkách, bez ochrany před deštěm, byl by nenapravitelně poškozen. „V první řadě bylo nutné dílo vyčistit a odstranit nevhodné doplňky. Zvětralý kámen jsme zpevnili, aby nedocházelo ke ztrátě originální hmoty. Nejtěžší práce spočívala v doplnění chybějící modelace v duchu Schweiglova rukopisu. Chyběly totiž ruce i nohy, obličej a značná část drapérie. Závěrem jsme citlivě upravili barevnost díla tak, aby bylo chráněné a aby četné doplňky nenarušovaly celkový pohled,“ řekl restaurátor Dominik Fiala.
Obnovou prošel částečně i podstavec kříže s nápisem. Součástí obnovy byla také dílčí rekonstrukce soklové architektury s nápisem.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 31. října 2024 Foto: Wikimedia Commons