Londýn – Canterburská diecéze Anglikánské církve požádala duchovní, aby věřícím, kteří se přijdou zpovídat ze sexuálního zneužívání, sdělili, že v případě trvajícího ohrožení oběti budou povinni o případu informovat policii.
„Pokud se ve své zpovědi dotknete tématu, které vyvolá obavy o blaho nebo bezpečí vás nebo jiného člověka, máme povinnost předat tyto informace příslušným úřadům, což znamená, že tyto informace nebudeme moci považovat za důvěrné,“ musí podle pokynů sdělit kněz každému, kdo se přijde vyzpovídat. Jedná se o odklon od tradiční praxe zpovědního tajemství.
Tajemník diecéze Julian Hills řekl deníku The Telegraph, že důvodem pro nová pravidla byl případ, kdy kněz věděl o trvajícím zneužívání, kvůli kterému pak musel řešit právní a morální dilema. Proto bylo třeba definovat, jak se duchovní mají v takových situacích zachovat. Kněží totiž podle Hillse mohou čelit situacím, kde jsou postaveni před rozhodnutí, zda zachovají tajemství, nebo zabrání něčí újmě.
Církev také v současnosti řeší podezření nebo obvinění z 3 300 případů sexuálního zneužívání. 18 procent těchto případů zahrnuje církevní zaměstnance, často členy duchovenstva, ostatní se týkají lidí, kteří do církve docházejí.
V březnu bývalý canterburský arcibiskup Rowan Williams prohlásil, že Anglikánská církev jako instituce v řešení případů sexuálního zneužívání selhala. Podle Williamse církev v tomto ohledu nebyla aktivní kvůli skutečnosti, že bývalý biskup Peter Ball, který byl v roce 2015 uvězněn za několik zločinů, je gay. Williams uvedl, že církev nechce vypadat, že „soudí sexuální aktivity lidí“. „Můžeme s nimi formálně nesouhlasit, můžeme s nimi zacházet podle protokolů, ale nesmíme vypadat, že lidi soudíme. Proto jim musíme dávat druhé šance, rozumět tlakům a tak dále,“ vysvětli Williams.
Překlad: Kristýna Gillíková Zdroj: Christian Today Foto: Wikimedia Commons