Analytici: Papež ve vyjádřeních improvizuje a nemá evropský pohled na politiku

Vatikán – Papež František se hodně vyjadřuje v rozhovorech a při vystoupeních na veřejnosti, často přitom improvizuje a na zahraniční politiku nemá obvyklý evropský pohled. Uvedli to analytici oslovení agenturou AFP, která se zajímala o jejich pohled na papežova vystoupení po roztržce mezi Vatikánem a Ukrajinou, jíž papež nepřímo doporučil, aby se přestala bojovat a začala vyjednávat s Ruskem. Papež se podle odborníků v proslovech často projevuje spíše jako aktivista než hlava státu a církve.

O víkendu švýcarská stanice RSI zveřejnila část rozhovoru s papežem, ve kterém hlava katolické církve vyzývá Ukrajinu, aby měla odvahu vyvěsit bílou vlajku a zahájit jednání s Ruskem. Výrok vyvolal odmítavé reakce, například od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a některých západních politiků.

SOUVISEJÍCÍ Ukrajina si předvolala velvyslance Vatikánu kvůli papežově výroku o bílé vlajce

Podle francouzského analytika Françoise Mabilleho papež František vnáší do veřejné debaty mimoevropský pohled na zahraniční politiku a na konflikt na Ukrajině. Jeho předchůdci přitom vycházeli ze „západní diplomatické kultury“. Italský specialista na dění ve Vatikánu Marco Politi se domnívá, že papež je se svými názory izolovaný co se týče států NATO, jeho pohled však sdílí velká část světa mimo tuto alianci.

Výroky, jako ten o Ukrajině, Mabille přičítá také způsobu komunikace současného papeže, který poskytuje relativně hodně rozhovorů a i v dalších veřejných proslovech někdy improvizuje, což zvyšuje pravděpodobnost, že se dopustí nepřesných výroků. Jeho předchůdci Jan Pavel II. a Benedikt XVI. si naopak improvizované výroky dovolovali jen zřídka. Podle Mabilleho je František „spíše papežem aktivistou než papežem státníkem, jak jsme znali dříve“.

Papežovými výroky je pak podle analytiků často zaskočena i vatikánská diplomacie, která se je následně snaží korigovat a upřesňovat. K papežově výroku, že by Ukrajina měly vyvěsit bílou vlajku, vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin řekl, že boje musí jako první zastavit agresor. V rozhovoru, který dnes otiskl deník Corriere della Sera, Parolin uvedl, že papež myslel bílou vlajkou vyjednávání, a ne kapitulaci.

Není to poprvé, co papež vyvolal v této záležitosti rozpaky. V loňském roce například řekl mladým ruským katolíkům, aby nezapomněli, že jsou dědicové velkého Ruska. Vatikánská diplomacie později uvedla, že papež nechtěl podpořit ruský imperialismus, ale mluvil o ruském kulturním dědictví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

6 Komentáře

  1. No jasně, když řekne papež svůj názor co se nehodí tak se najde svazák analytik který z něj udělá hlupáčka který se nevyzná v politice. Přitom všichni dobře víme, že Vatikán od jakživa o politice ví nejvíce.

    Odpověď
  2. No ale místo štourání se ve Vatikánu by bylo dobré něco napsat o tom jak Čína zrušila svou neutralitu v Haagu a podpořili Palestince… prý vedou legitimní boj proti okupantům.

    Odpověď
  3. Pokud nahlídneme do Písma a především do knihy Zjevení, máme možnost získat informace, které jistě mnoho věřících nepotěší. Ony ale nepotěší ani svět neboť i pro ten zde nenalezneme příliš optimismu. Ano a Bůh to dokonce zařídil tak, že poháry vína zhořkly oběma stranám a papežův stolec se silně zakymácel. Bohužel, Písmu nevěří ani ti, pro které je určeno, natož pak svět.
    Najde se v této době někdo, kdo se opravdu bojí Boží zloby?

    Odpověď
  4. Řekl bych, že papež František kvůli svým neuváženým slovům, které pak jeho kolegové musí uvádět na pravou míru, ztrácí úctu a tím i vliv ve světě.

    Ukrajinu papež vidí jako mučednickou, cítí k ní hlubokou náklonnost a již dříve podle Bruniho řekl, že „vyjednávání nikdy nejsou kapitulací“. Bruni se snaží malér hasit a papež skutečně nemluvil o kapitulaci, nýbrž o vyjednávání. Problém je ale jinde.

    Za prvé ve slovech „když vidíte, že jste poraženi“, které papež vyslovil. Ukrajina není poražena, dva roky se až neuvěřitelně brání obrovské přesile.

    Za druhé je problém v tom, že papež vynechal Rusko, agresora. Vynechal i Zelenského mírový plán. Vynechal fakt, že Rusové o míru jednat odmítají. Vynechal i to, že jejich státním cílem je likvidace Ukrajiny a Ukrajinců jako národa.

    Za třetí papež vynechal slovo svoboda. Nezdůraznil, že Bůh chce člověka svobodného, ne zotročeného.

    František to asi myslel dobře, ale nahrál Putinovi tím, že ho vynechal, že vynechal špínu, že neoznačil zlo, které odmítá vyjednávat o míru, odmítá se stáhnout z Ukrajiny.

    Odpověď
  5. To, že Ukrajina ustála útok Ruska je obdivuhodný výkon. Bohužel je jasné, že bez pomoci ostatních zemí by to od začátku nezvládla a je taky jasné, že Ukrajina nikdy vyhrát nemůže. Naopak prohrát může celá Evropa pokud začne III. světová válka.

    Odpověď
  6. Druhá světová válka začala tím, že velmoci obětovaly Československo (s jeho obrovským zbrojním průmyslem). Něco podobného by se bývalo stalo, kdyby Západ obětoval Ukrajinu.

    Mnoho lidí přežilo střet s medvědem. Doporučuje se zvednout ruce nad hlavu, aby člověk vypadal větší. Zásadně se však nesmíte k medvědovi otočit zády a utíkat. To ho vyprovokuje k útoku.

    Terorista (primitiv) rozumí jen síle.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář