Oklahoma City – Učitelé v Oklahomě budou muset mít ve svých třídách bibli a přednášet z ní žákům, nařídil ve čtvrtek úřad dohlížející na školství v tomto státě na jihu USA. Oznámení jde proti dosavadnímu výkladu americké ústavy a také proti ústavě Oklahomy. Místní učitelské odbory označily nařízení za protizákonné, informovala agentura Reuters.
Deník The New York Times (NYT) opatření popsal jako mimořádný krok, který stírá hranici mezi státním školstvím a náboženskou naukou. Přichází jen několik dní poté, co Republikánská strana v nedaleké Louisianě zavedla povinné vystavování biblického desatera ve třídách. Kritici tento zákon rychle napadli u soudu.
SOUVISEJÍCÍ – Povinné desatero ve školách v Louisianě bude po žalobách řešit soud
Soudní spory mohou následovat i po oznámení šéfa oklahomských státních škol Ryana Walterse, který je rovněž zástupcem republikánů. Jeho vyhláška o povinné výuce z Bible nabyla účinnosti okamžitě.
„Každý učitel, každá učebna ve státě bude mít ve třídě Bibli a budou z ní ve třídách učit, aby se zajistilo, že tyto historické znalosti jsou k dispozici každému studentovi ve státě Oklahoma,“ řekl Walters. Zvláštní důraz podle něj mají školy klást na desatero přikázání. Podle NYT nespecifikoval, kterých ročníků se nařízení týká.
„Učit o historickém kontextu náboženství je možné, ale vyučovat náboženskou doktrínu je nepřípustné,“ reagovala v prohlášení organizace Oklahoma Education Association, což je největší odborový svaz učitelů ve státě se zhruba čtyřmi miliony obyvatel. „Státní školy nemohou studenty indoktrinovat konkrétním náboženským přesvědčením,“ uvedla.
Americká ústava zakazuje státní moci zavádění zákonů, které by „uznávaly ustanovení náboženství“. Ústava státu Oklahoma zachází ještě dál, když předepisuje, že žádné veřejné prostředky nesmí být využívány ve prospěch „jakékoli sekty, církve, náboženské skupiny nebo systému vyznání“.
Federální ústava zároveň podle Reuters dosud byla interpretována tak, že jakákoli státní podpora konkrétního náboženství je protiústavní. Americký nejvyšší soud, kde aktuálně převažují konzervativní soudci, ovšem dal v některých případech najevo ochotu interpretovat danou pasáž ústavy volněji.
Podle NYT vývoj v Oklahomě odráží sílící hnutí křesťanských konzervativců v USA, kteří prosazují myšlenku, že by místní státní zřízení mělo být ukotvené v hodnotách jejich víry. Mnozí přitom vidí školství jako klíčový nástroj této snahy. Toto uvažování je patrné i ve vyjádřeních politiků na federální úrovni, například republikánského senátora Joshe Hawleyho, který tento měsíc řekl, že by stát měl „vrátit bibli“ do škol.
Křesťanské teze se promítly také do nedávného verdiktu nejvyššího soudu v Alabamě, podle kterého by se na lidská embrya mělo z právního hlediska nahlížet jako na děti. Předseda soudu Tom Parker tehdy v souvislosti s procedurami spojenými s umělým oplodněním napsal, že lidský život „nemůže být nespravedlivě zničen, aniž by to vzbudilo hněv svatého Boha“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 28. června 2024 Foto: Wikimedia Commons